Iran će praviti probleme Putinu u Siriji?
Kriza koja je nastala zbog evakuacije civila i terorista iz opkoljenih delova istočnog Alepa izbacila je na površinu neslaganja između Rusije i Irana nakon ponovne uspostave odnosa između Turske i Rusije, smatraju analitičari, prenosi "Al Džazira".
Iako Iranci negiraju da ovakva neslaganja postoje, to baš i nije zvučalo uverljivo nakon što je Rusija zapretila da će odgovoriti na bilo kakvu upotrebu vatre tokom procesa evakuacije iz Alepa, pa čak ako do pucnjave dođe s položaja sirijskog režima ili njemu lojalnih milicija.
Neslaganja između Moskve i Teherana pojavila su se zbog saradnje između Rusije i Turske u vezi pokretanja pregovora između dve strane u sirijskoj krizi, što se, prema rečima analitičara međunarodnih odnosa Sergeja Strokana za ruski list "Komersant", suprotstavlja iranskim ciljevima u Siriji.
Strokan smatra da Iran svim sredstvima pokušava da ojača režim Bašara al Asada i da ostvari dodatne pobede u Alepu. Rusija se ne slaže s tim jer će to dovesti do eskalacije napetosti u odnosima između nje i arapskog sveta, s jedne strane, i između nje i Zapada, s druge strane.
Ovaj analitičar naglasio je da između Rusije i Irana postoji suštinsko neslaganje o budućnosti Sirije. Teheran nije zainteresovan za političko rešenje krize jer to dovodi u pitanje sudbinu Asada.
- Osim toga, oni na sukob u Siriji gledaju iz perspektive sukoba između šiita i sunita u arapskom svetu dok stanje u Halepu i proces evakuacije smatraju poravnanjem računa. Zato Iran igra negativnu ulogu u ovoj krizi i nastaviće da postavlja prepreke pred bilo kakve pokušaje za njeno rešavanje - smatra Strokan.
Ruski stručnjak Nikolaj Kožanov skrenuo je pažnju na drugu realnost, koja se tiče iranskog nastojanja da kroz vojnu intervenciju u Siriji zadrži pristup Libanu i pružanju podrške Hezbolahu. U tom bi se slučaju sirijska teritorija u budućnosti koristila kao platforma za obračunavanje sa Izraelom.
On smatra da Rusija to neće dozvoliti, pogotovo zato što je ruski predsednik Vladimir Putin tokom sastanka s izraelskim premijerom Benjaminom Netanjahuom garantovao bezbednost Izraela.
Prema tome, svaki novi korak u pravcu suzbijanja krize izazivaće zabrinutost Irana, što će ga navoditi na tvrdoglavost, kao što se desilo prilikom evakuacije civila u Alepu.
Fjodor Lukjanov, predsednik ruskog nevladinog Veća za spoljnu i odbrambenu politiku, smatra da se neslaganje između Irana i Rusije ne može izbeći. Stav ove dve države prema krizi u Siriji uvek je bio drugačiji. Međutim, to neslaganje je samo taktičke prirode, ali ne i strateške, tako da neće biti prepreka za saradnju s obzirom na to da Iran, Rusija i Hezbolah obavljaju određene zadatke kako bi zaštitili sirijski režim i da je to njihov zajednički cilj.
Međutim, Strokan smatra da će ove dve strane, u svakom slučaju, nastojati da sačuvaju svoj obraz i izglade bilo kakve nesporazume, ali je ukazao na potrebu da Moskva objasni svojim partnerima Irancima da ona vodi glavnu riječ u Siriji.