"Amerika je trebalo da podrži Rusiju, a ne da širi NATO"
"Vašington je trebalo da podrži potez Rusije i da uspostavi veze sa Evropom nakon pada komunizma, umesto što se fokusirao na proširenje NATO-a", smatra Ivan Eland, viši saradnik i direktor Centra za mir i slobodu na Nezavisnom institutu.
U intervjuu za Sputnjik direktor Centra za mir i slobodu na Nezavisnom institutu pozvao je Vašington da pozdravi želju Rusije da se približi Evropi, umesto što se fokusira na proširenje NATO-a.
Intervju je objavljen nakon što je republikanski kandidat za šefa štaba Bele kuće Rins Pribas izjavio da će novoizabrani američki predsednik Donald Tramp prihvatiti kao činjenicu da se Rusija mešala u predsedničke izbore u SAD ako obaveštajne službe dođu do zajedničkog zaključka o ovom pitanju.
Prošle nedelje je nekoliko medijskih izvora saopštilo da su CIA i FBI navodno zaključili da su se ruski hakeri mešali u ovogodišnje izbore da bi pomogli da Donald Tramp pobedi na izborima. Odlazeći predsednik SAD Barak Obama rekao je na svojoj poslednjoj konferenciji za medije da su sajber-napade najverovatnije inicirali „najviši nivoi ruske vlade“.
Međutim, Eland smatra da bi stav Vašingtona o ovom pitanju većina sveta mogla da posmatra kao licemeran, jer se Sjedinjene Države često mešaju u izborne procese drugih zemalja.
U svom članku za Si-En-En Eland je ukazao na to da Rusija ima mnogo razloga da se oseća nesigurno u vezi sa svojim granicama zbog američkog zveckanja oružjem. Osim toga, on dodaje da Sjedinjenim Američkim Državama treba pomoć Rusije u borbi protiv islamskog terorizma.
Pogrešna politika SAD-a
Govoreći za Sputnjik Eland je ponovio da bi Moskva i Vašington trebalo da ojačaju bilateralnu saradnju.
- U slučaju Rusije i SAD, i jedna i druga imaju nuklearno oružje, a Rusija ostaje jedina zemlja koja može da zbriše SAD sa mape upotrebom nuklearnog oružja i obrnuto. Dakle, mislim da obema zemljama trebaju dobri odnosi i razvijanje saradnje u borbi protiv radikalnog islamskog terorizma - dodaje on.
Eland smatra da su SAD vodile pogrešnu politiku nakon Hladnog rata, jer nisu "prihvatile Rusiju u zajednici naroda“.
- Mislim da nismo imali dobar prilaz nakon Hladnog rata i da je trebalo da pozdravimo Rusiju u evropskoj sferi, umesto što smo proširivali NATO - ističe on pozivajući se na Trampov poziv na bolje odnose sa Moskvom.