Dolari od nafte, za juriš islama
Više verskih organizacija iz Saudijske Arabije, Kuvajta i Katara sumnjiče se da, uz saglasnost svojih vladara, podržavaju nemačku i evropsku vehabijsku scenu. Cilj ovih rastućih misionarskih aktivnosti (preko izgradnje džamija, verskih škola i slanja propovednika) jeste širenje fundamentalističke varijante islama, izveštavaju nemačka štampa i TV, na osnovu informacija dobijenih od Savezne službe za zaštitu Ustava (BfV) koja je po nalogu vlade istraživala ovaj "eksport religija".
U Berlinu vlada zabrinutost da će se širenje tog nazadnog, netolerantnog islama od strane vehabija sve više pojačavati. Oni trenutno broje skoro 10.000 članova, a strahuje se da bi naročito mogli da radikalizuju - izbeglice.
Crna lista za propovednike
Za Saudijsku Arabiju je "misionarenje širom sveta i dalje državni rezon i deo spoljne politike". Otuda se mora računati s tim da te organizacije pokušavaju da i dalje šire svoje aktivnosti u Evropi i Nemačkoj. U Evropi je sada najavljeno da će se napraviti lista poznatih funkcionera i propovednika kojima će da bude zabranjen ulazak u šengenski prostor.
Obe nemačke tajne službe, BfV i BND, u svojoj proceni navode da su te misionarske aktivnosti zapravo "dugoročna strategija širenja uticaja". U međuvremenu postoje brojni dokazi da organizacije kao Povratak islamskog društvenog nasleđa (RIHS) iz Kuvajta, Šeik ejd čeriti fondejšn iz Katara, ili Muslimanska svetska liga iz Saudijske Arabije finansiraju evropske i nemačke vehabijske džamije i njihove školske institucije.
RIHS je pokušao da preko jedne firme za nekretnine u Felbah-Efingenu (u pokrajini Baden-Virtemberg) napravi vehabijski centar. Posle policijske intervencije je preuređenje prostora površine od 3.300 kvadrata obustavljeno. Prema saznanjima BfV-a , planirana investicija vredna milione evra je deo "strateškog plana misionizacije juga Nemačke". Ova kuvajtska organizacija je 2008. godine zbog podrške terorističkim udruženjima zabranjena u Americi.
Oficijelno su ove organizacije protiv svake forme nasilja i terorizma, ali na pitanja pomenutih nemačkih medija o njihovim ciljevima i aktivnostima nisu dali odgovore. U praksi se na primeru RIHS-a ne vidi "konsekventna razlika između misionarskog i džihadističkog vehabijskog delovanja", navodi se u papiru Savezne službe za zaštitu ustava, mada nema konkretnih dokaza da ona ciljano pomaže "nasilne vehabijske strukture i mreže".
Saudijci nastavljaju po starom
Nemačka vlada je ponovo opomenula, pre svega Saudijsku Arabiju, da okonča podršku radikalnim islamistima u Nemačkoj. Vlada u Rijadu se na to pozvala na nezavisnost religioznih pokreta, ali tajne službe tvrde da su oni "usko povezani sa državnim strukturama u zemljama iz kojih dolaze".