Zašto je pala Palmira i kada će ponovo biti osvojena?
"Teroristi u Siriji su iskoristili situaciju oko Alepa i u pozadini ruskih i sirijskih snaga izvršili su napad na Palmiru. Islamska država je ponovo zauzela drevni grad koji je pod zaštitom Uneska. Znači li to da su napori ruskih oružanih snaga u regionu bili uzaludni?", pita se analitičar Nikolaj Litovkin, a prenosi "Ruska reč".
Teroristi Islamske države su u nedelju 11. decembra uspostavili kontrolu nad Palmirom. Teroristi su krenuli u ofanzivu 8. decembra, dok je sirijska armija uz pomoć ruskih snaga uspešno oslobađala Alepo - tada je već 93% ovog grada bilo u rukama Asadovih snaga.
U vezi sa kontranapadom džihadista, ruske Vazdušno-kosmičke snage su hitno morale da usredsrede pažnju na Palmiru. Prema saopštenju ruskog vojnog resora Islamska država je u borbama za Palmiru angažovala preko 4.000 terorista, a takođe i raketnu artiljeriju, oklopnu tehniku i automobile napunjene eksplozivom.
- Ponovni gubitak Palmire predstavlja udarac za prestiž Rusije - izjavio je bivši načelnik generalštaba oružanih snaga RF, general armije Jurij Balujevski.
Pročitajte još:
* Rusi strašnim udarima proterali džihadiste iz Palmire! (VIDEO)
* Islamska država se vraća: Žestoke borbe sa Asadovim trupama za ulaz u Palmiru
- To je samo taktički, ali ne i strateški poraz, on neće uticati na tok celog građanskog rata - tvrdi analitičar Andrej Suzdaljcev.
Džihadisti su zauzeli Palmiru zbog humanitarnih pauza, smatraju vojni eksperti. U toku poslednje humnitarne pauze iz Alepa je izašlo preko 1.500 ljudi, i po svemu sudeći, to su većinom bili teroristi Islamske države. Oni nisu otišli u Irak ili Tursku, nego su ostali u Siriji, smatraju eksperti.
Balujevski smatra da će ruske i sirijske snage ponovo uspostaviti kontrolu nad gradom. Prema rečima eksperata, borbe za Palmiru će biti prava "klanica", jer ruski taktički bombarderi neće raketirati stambene četvrti, nego samo prigradske rejone odakle će se pripadnici Islamske države brzo skloniti.
- Borbena dejstva će biti najintenzivnija od sredine decembra do kraja januara. Posle toga u Siriji počinju snažne peščane oluje i traju do sredine marta. One će uticati da se intenzitet borbenih dejstava u gradu i okolini znatno smanji - rekao je za "Rusku reč" Anatolij Ciganok, rukovodilac Centra za vojno prognoziranje i dopisni član Akademije vojnih nauka.