"U Hladnom ratu između SAD i SSSR-a pobedila je - Kina"
U četvrtak je obeležena 25. godišnjica potpisivanja Beloveškog sporazuma, kada su lideri tri republike SSSR-a objavile raspad zemlje.
Govoreći za "Sputnjik" o implikacijama ovog istorijskog datuma, geopolitički analitičar Antonio Geliš rekao je da je u sukobu između SAD i SSSR-a pobednik bila Kina.
Lideri Ruske, Ukrajinske i Beloruske Republike sastali su se 8. decembra 1991. godine u državnom letnjikovcu u beloruskom gradu Beloveži da bi potpisali Beloveški sporazum, kojim je formalno objavljen raspad Sovjetskog Saveza i stvaranje Zajednice Nezavisnih Država.
SSSR je zvanično prestao da postoji dve nedelje kasnije - 26. decembra 1991. godine. Od tada je prošlo četvrt veka, a nedavna "Sputnjikova" anketa pokazala je rastući skepticizam među Evropljanima o ulozi SAD kao jedine svetske supersile.
Anketa je utvrdila da većina Nemaca (69 odsto), Francuza (55 odsto) i Italijana (51 odsto) smatra da SAD nisu uspele da se izbore sa svojom ulogom svetskog lidera posle raspada Sovjetskog Saveza. Antonio Geliš objašnjava da su razlozi za raspad bili brojni.
- Mislim da se SSSR raspao iz milion razloga. Nastao je čitav niz problema, ali je glavna stvar, po mom mišljenju, bilo to što zemlja i njeni saveznici nisu mogli, zbog centralnog planiranja, da stvore održivo tržište potrošača. To je nešto što je veoma teško postići sa centralnim planiranjem - kaže on.
Istovremeno, ovaj ekspert smatra da je "ovo lekcija koju je Kina uspela da shvati".
- Zemlja je dopustila mnoge oblike poslovnih aktivnosti i uspela da stvori ogromno tržište potrošača. To je bio osnovni uspeh. Uvek kažem da je Hladni rat bio borba između Zapada i Sovjetskog Saveza, a da je Kina pobedila - tvrdi Geliš.