Obama: Ovi naši dronovi, pa to k'o video igrice
Ono što ceo svet zna - da Amerikanci pod plaštom "nacionalne bezbednosti/sigurnosti" seju smrt gde god vide da nema ko da im vrati, potvrdio je i odlazeći predsednik Barak Obama, priznavši da oslanjanje Vašingtona na dronove "ima svoje negativne strane".
Novinari na američkom Pinku (ili Studiju B), dakle na CNN-u, pitali su Obamu da li ratovi koje Amerikanci vode uz pomoć dronova mogu da znače otvaranje Pandorine kutije?
- Prepoznajem opasnost od... rata na daljinu koji počinje da liči na video igru - rekao je Obama.
Naravno, odlazeći predsednik je naglasio da, ipak, američki građani treba da budu zaštićeni od pretnji po njihovu sigurnost i da on, kao vrhovni komandant, ima odgovornost da to obezbedi tokom svog mandata.
Ubijeno između 116 i 3.000 civila
Vojska SAD je, prema prvim izveštajima, počela da koristi dronove februara 2002. godine u Avganistanu. Američki vojni dronovi su, prema tvrdnji medija, u napadima ubili 3.500 islamskih militanata, ali su uz to uzrokovane i brojne civilne žrtve.
U julu ove godine, Bela kuća je saopštila da je u napadima njihovih dronova ubijeno i 116 civila, u periodu od 2009. do 2015, ali posmatrači sa strane procenjuju da je ta brojka oko 3.000, ili skoro 1 nevin čovek - 1 terorista, a u cilju "zaštite Amerikanaca". Nije korektno prema nevinima, zar ne?