Rusi hteli da upozore SAD, 27 minuta bili na čekanju
Rusija već neko vreme pokušava da od SAD dobije tačne podatke i koordinate gde Amerikanci planiraju da izvedu napade u Siriji. Međutim, do sada, SAD su Ruse izneverile svakog puta, naveo je Majkl Maluf, bivši zvaničnik Pentagona.
Pentagon se u utorak oglasio u vezi sa napadom koji je koalicija predvođena SAD izvela na sirijske snage, u kojem su ubijena 62 vojnika, a više od 100 ih je povređeno.
Kako je "Raša tudej" saznala od Majkla Malufa, ne zna se da li je moguće da su Amerikanci na telefonskoj liniji Rusiju držali pola sata. Rusi su ti koji su javili da je napad koalicije pošao naopako.
- Neko bi trebalo da je uvek pri telefonu i podigne slušalicu. Mislim da će Pentagon da razmotri ovo i da vidi zašto nije bilo ljudi. Mislim da će biti posledica. Rusi neko vreme pitaju Amerikance da im daju planirane koordinate za napade. Nažalost, SAD su to odbile svakog puta. U ovom slučaju date su pogrešne koordinate. Malo sam zabrinut i oko toga ko im je dao te koordinate. Mi jednostavno nemamo ljude na kopnu i moramo se osloniti na naše saveznike - rekao je on.
Pročitajte još:
* Direktor CIA upozorio Trampa: Čuvajte se Rusije!
* Moćni "Kuznjecov" kojim Rusi poručuju: Mi vladamo Sredozemljem!
Izveštaj o napadu takođe sadrži podatke koji govore da je koaliciji bilo skoro nemoguće da razazna da li su u pitanju vladine snage ili Islamska država, pošto nisu "nosili nikakvu prepoznavajuću vojnu odeću i simbole jedini".
- Pa, ako se napad dogodio noću teško je uočiti. Morate imati i na umu da su se snage veoma brzo kretale. Moje viđenje situacije je da su borci Islamske države odbili napad sirijskih trupa, što dovodi do toga da je neko sa kopna dao SAD pogrešne koordinate. Nije bilo koordinacije, komunikacije, posebno ne sa sirijskim snagama. A trebalo bi da postoji konstantna komunikacija sa Rusima. Kako se u izveštaju navodi, oni nisu bili dostpuni na liniji 27 minuta - rekao je Maluf.
Pentagon je u utorak objavio izveštaj napada koji se dogodio krajem oktobra u Deir el Zoru, kada je koalicija predvođena SAD gađala položaje sirijskih snaga. SAD su napad označile kao "nenamernu grešku za žaljenje".