"Dojče vele": Vežba li to Putin napad na izbore za Bundestag?
Telekom je napadnut - sajber-kriminalci hteli su da "porobe" rutere tog internet-operatera u Nemačkoj, ali to nisu uspeli, iako su ih privremeno onesposobili.
Nemački Telekom našao se na meti velikog hakerskog napada, pa oko 900.000 korisnika rutera tog operatera nije radilo dva dana - čime je pogođeno oko 20 miliona ljudi.
Nije bilo moguće korišćenje interneta, telefona i televizije. Nepoznati napadači su, prema poslednjim informacijama, početkom novembra otkrili rupu u bezbednosnom sistemu tih rutera i pokušali da uspostave kontrolu nad njima.
Međutim, napad na ranjive rutere je zakazao, i umesto da ostanu "porobljeni“, oni su se "zagrcnuli“ zbog greške u štetnom kodu i - zakazale su im pomenute funkcije.
Traže se krivci
Greška u zaštiti rutera otkrivena je 7. novembra i to najpre kod irskog provajdera Eir. Nemački Telekom morao je da zna do kakvih problema može da dođe. Do rešenja problema, Telekom je svojim korisnicima stavio na raspolaganje besplatan mobilni internet.
U nekolikim saopštenjima koncerna dominira poruka da je sve prošlo dobro, jer napadači nisu uspeli da "porobe“ rutere, i da bi sve bilo mnogo gore da im je to uspelo. Poručuje se i da ovako nešto može uvek ponovo da se desi. To, međutim, nije moglo da skrene pažnju sa činjenice da je Telekom imao grešku u filtriranju komunikacije svojih rutera sa internetom.
Incident su odmah počeli da komentarišu i političari, a među prvima su se oglasili oni koji bi da uvode drakonske kazne i bolju kontrolu interneta. Tako je ministarka pravosuđa Hesena, Eva Kine-Herman, rekla da "počinioci moraju znati da su ovakve stvari i posebno pripremne aktivnosti - kažnjive.
Predlozi su još od kraja leta na stolu nemačke vlade i Bundestaga. U ovoj izjavi upada u oči vrlo nejasan pojam "pripremnih aktivnosti“. A ministar unutrašnjih poslova Nemačke Tomas de Mezijer je rekao da bi proizvođači morali da budu "snažnije obavezani da se staraju o zaštiti svojih proizvoda od hakerskih napada“.
Ajd' pogodite u koga je uperen prst
Kancelarka Angela Merkel je u svom komentaru o tome kako "moramo naučiti kako da se borimo protiv ovakvih napada“ (što zvuči kao "svi mi“, tj. kao "naša zajednica" ili "država“) "diskretno" pomenula i glavnog neprijatelja: "Ovakvi napadi, kakvi se i u doktrini Rusije zovu hibridni sukobi, danas spadaju u svakodnevicu“.
Najtiražniji nemački tabloid Bild je, sa mnogo manje ograda, na svom portalu objavio sliku na kojoj se vide ruski predsednik Vladimir Putin i nemački ministar unutrašnjih poslova Tomas de Mezijer, sa nadnaslovom: "Napad na Telekom" i naslovom u vidu pitanja: Vežba li to Putin već napad na izbore za Bundestag, gospodine De Mezijer?“ - sve to iako još nema dokaza za bilo čiju umešanost u ovaj napad.
Sam Telekom na svom internet-portalu objašnjava da je korisnicima kroz mrežu poslao aktuelizovan softver za ukupno pet tipova svojih Spidport-rutera. Softver neutralizuje smetnju, a instalira se automatski nakon isključivanja rutera, posle kojeg, kako savetuje, treba sačekati 30 sekundi pre ponovnog uključenja.
Korisnicima je na raspolaganju i video-snimak sa odgovarajućim instrukcijama. Telekom tvrdi i da je bio deo napada koji se odvija u čitavom svetu, a koji pogađa aparate koji imaju mogućnost daljinskog pristupa radi održavanja.