Rusija i Kina pružaju ruku Trampu
Rusija je spremna za brzo obnavljanje odnosa sa SAD posle pobede Donalda Trampa na predsedničkim izborima, izjavio je juče zamenik šefa ruske diplomatije Sergej Rjabkov. On je doduše priznao da ruski državni vrh ne zna baš mnogo o Trampovim političkim planovima i priznao da postoji razlika između predizbornih obećanja i politike koju će on voditi kada stupi na dužnost.
Slučaj Iran
Prva varnica sa Trampom je već sevnula: Rjabkov je rekao da podrška Rusije sporazumu o nuklearnom programu Irana nije promenjena. Međutim, Tramp je tokom kampanje govorio da će mu, ukoliko postane predsednik SAD, prioritet biti da raskine taj sporazum sa Teheranom.
U međuvremenu, ruska strana je juče obelodanila početak pregovora o sklapanju velikog posla sa Iranom o isporuci oružja vrednog oko deset milijardi dolara. Taj "paket" bi Moskva poslala Teheranu, izjavio je ruski senator Viktor Ozerov, koji je inače predsednik Odbora za odbranu i bezbednost. On najavljuje da bi Moskva poslala tenkove T-9, artiljerijske sisteme, avione i helikoptere u Teheran.
Peskov: Bez kontakata tokom kampanje
Portparol ruskog predsednika Dmitrij Peskov izjavio je juče da Kremlj nije imao nikakav kontakt sa timom Donalda Trampa tokom predsedničke kampanje jer je takav odnos moguć jedino posle inauguracije novog predsednika.
On je negirao bilo kakav kontakt te vrste, čime bi trebalo da odbrani budućeg stanara Bele kuće od optužbi za preveliku bliskost sa Kremljom.
"Tramp još nije preuzeo funkciju. Rusija kontaktira samo sa zvaničnim predsednikom SAD", rekao je Peskov.
On je za list "Moskovski komsomolec" izjavio da je moguće da ipak dođe do kontakta Vladimira Putina i Donalda Trampa pre inauguracije.
Tramp i Si se "poštuju"
Donald Tramp i kineski predsednik Si Đinping "uspostavili su jasan osećaj međusobnog poštovanja" u već prvom telefonskom razgovoru, saopštila je američka strana. Tramp veruje da će njih dvojica imati jedan od najsnažnijih odnosa kako bi obe zemlje išle napred, a već su dogovorili da se što pre susretnu.Saradnja posle kritika
Kineski predsednik rekao je sagovorniku da je saradnja jedini izbor u odnosima dve zemlje. Međutim, Tramp je tokom cele predizborne kampanje kritikovao Kinu, najavljujući da će prvog dana ulaska u Belu kuću uvesti carinu od 45 odsto na uvezenu kinesku robu i da će tu zemlju imenovati kao manipulatora valutama.