Kalifornija skuplja potpise za referendum i otcepljenje od SAD
U Kaliforniji je počela kampanja za organizovanje referenduma o izlasku te države iz SAD: na društvenim mrežama uvedeni su haštagovi #Kalegzit i #Kalivfornija (#Calexit i #Caleavefornia), a podršku kampanji daje sajt Jes Kalifornija (yescalifornia.org), na kojem stanovnici mogu bolje da se upoznaju sa inicijativom za otcepljenje.
Stanovnici Kalifornije nameravaju da održe referendum o nezavisnosti putem takozvane "građanske inicijative": ukoliko odgovarajuću peticiju potpiše dovoljan broj registrovanih birača, pitanje o organizaciji plebiscita će se staviti na glasački listić.
Pročitajte još:
* Počeo haos u Americi: Kalifornija hoće da se otcepi
Autori inicijative kažu da bi referendum mogao da bude održan u proleće 2019. godine ako bude prikupljen potreban broj potpisa. Pristalice nezavisnosti ističu da Kalifornija zauzima šesto mesto po obimu BDP-a u svetu i nalazi se, između ostalog, ispred Francuske.
"Kalifornija ima razvijeniju privredu od Francuske i veći broj stanovnika od Poljske. Prema različitim pokazateljima Kalifornija može da se uporedi i takmiči sa celim državama, a ne samo sa drugih 49 država", navodi se na sajtu.
Autori inicijative objašnjavaju potrebu za otcepljenjem, između ostalog i time što SAD troše novac poreznika za odbranu i oružane sukobe koji ne daju rezultata. "Stanovnike Kalifornije šalju u ratove koji često samo ojačavaju terorizam, a ne smanjuju pretnju", smatraju pristalice nezavisnosti.
Oni obećavaju da će stanovnicima Kalifornije obezbediti besplatnu zdravstvenu zaštitu, zato što u slučaju otcepljenja porez više neće ići na održavanje manje razvijenih država i troškove odbrane. Inicijativa o nezavisnosti Kalifornije počela je da dobija na popularnosti nakon izbora Donalda Trampa za predsednika SAD.
Na izborima koji su održani 8. novembra 61 odsto stanovnika države glasalo je u korist njegove rivalke Hilari Klinton. Za republikanskog kandidata glasalo je 33 odsto. Na zvaničnom nalogu kampanje na Tviteru 9. novembra je objavljena anketa o spremnosti stanovnika Kalifornije da se otcepe od SAD. U anketi je učestvovalo skoro 16 hiljada ljudi i 76 odsto njih bilo je za nezavisnost.