Usporena ofanziva na Mosul, džihadisti minirali drumove
U ofanzivi na Mosul koji je takozvana Islamska država zauzela 2014. godine, iračke i kurdske snage osvojile su nekoliko malih, uglavnom nenaseljenih sela, a njihov napredak usporavaju zaostale bombe na putu koje za sobom ostavljaju džihadisti.
Pripadnici Islamske države izveli su niz samoubilačkih napada, a u jednom takvom uništen je kurdski tenk, prenosi AP.
U Mosulu, drugom po veličini iračkom gradu, još živi milion ljudi, a humanitarne organizacije strahuju da bi sukobi mogli da izazovu masovni egzodus zbog čega pripremaju kampove gde bi moglo da se smesti 100.000 izbeglih.
Ujedinjene nacije navode da bi usled borbi moglo doći do raseljavanja najmanje 200.000 ljudi, dok humanitarni radnici upozoravaju da bi džihadisti mogli da koriste civile kao živi štiti.
- Civili koji pokušaju da pobegnu iz grada imaće male šanse, ali će uzeti život u svoje ruke. Ostaje im da se mole da će uspeti da izbegnu snajpere, nagazne mine, bombe i druge zamke - rekao je Aleksandar Milutinović, direktor Međunarodnog spasilačkog komiteta u Iraku.
Irački premijer Hajder el Abadi objavio je u nedelju uveče početak operacije za oslobođenje grada koji trenutno važi za najjače uporište džihadista. Akcija, koju predvodi iračka vojska uz podršku podršku SAD iz vazduha i kurdskih boraca Pešmergi, počela je ujutru.
Ofanziva na Mosul je najveća i najkompleksnija vojna operacija u Iraku pokrenuta posle povlačenja američkih snaga 2011. godine. U njoj učestvuje oko 25.000 pripadnika iračke vojske, kurdskih pešmergi, sunitskih plemena i šiitske milicije. Sjedinjene Države izvode vazdušne udare, sprovode logističku i savetodavnu podršku, ali tvrde da Iračani vode ofanzivu.