SAD: Kosovo centar trgovine ljudima
"Kosovo je izvor, tranzitno i mesto odredišta za žene i decu, žrtve trgovine ljudima, posebno prisilne prostitucije", navodi se u izveštaju američkog Stejt departmenta. Prištinski mediji prenose da se u izveštaju navodi da većinu žrtava prisilne prostitucije predstavljaju žene iz Istočne Evrope, uključujući i Moldaviju, Albaniju, Bugarsku i Srbiju.
Deca i žene su bili predmet prisilne prostitucije, kako na Kosovu tako i širom Evrope.
Prema izveštaju NVO organizacija, na Kosovu je identifikovano više od 300 dece, posebno Roma, primoranih da traže milostinju.
U izveštaju američke administracije se ističe da Vlada u Prištini nije postupila u skladu sa minimalnim standardima za eliminaciju trafikinga.
Vlada Srbije ulaže značajne napore u borbi protiv trgovine ljudima, ali ipak ne ispunjava u potpunosti osnovne standarde za eliminaciju tog oblika kriminala, navodi se u najnovijem izveštaju američkog Stejt departmenta o trgovini ljudima u svetu.
U izveštaju se ističe da je Vlada Srbije ostvarila značajan napredak u borbi protiv trgovine ljudima u 2009. unapređenjem zakona u toj oblasti i uvođenjem strožijih kazni za prekršioce, od tri do maksimalnih 12 godina zatvora u odnosu na ranijih od dve do 10 godina zatvora.
Američka administracija, međutim, ocenjuje da izrečene kazne osuđenima ostaju i dalje relativno niske, a nedovoljno finansiranje nevladinih organizacija i vladinih agencija zaduženih za pomoć žrtvama trafikinga i dalje predstavlja prepreku u vladinim naporima da obezbedi rehabilitaciju i reintegraciju žrtava, piše u izveštaju. Prema izveštaju Stejt departmenta, Srbija je zemlja porekla, tranzitna zemlja i krajnje odredište žrtava trafikinga, posebno prostitucije i prinudnog rada.
Većina žrtava trafikinga su srpske nacionalnosti, a od stranaca najveći broj je iz Istočne Evrope i Centralne Azije, a identifikovane i dve žrtve iz Dominikanske Republike, navodi se u izveštaju. Deca, uglavnom Romi, i dalje su žrtve seksualne eksploatacije, primorana na prinudne brakove ili prosjačenje, ističe se u dokumentu.
Prema izveštaju, Srbija je u 2009. značajno popravila mogućnost identifikacije žrtava trafikinga, ali je njen napredak u prevenciji trafikinga ocenjen kao skroman.
Preporuke Stejt departmenta odnose se na sprovođenje reformi kako bi se obezbedilo da lica osuđena za trgovinu ljudima dobiju kazne koje odgovaraju gnusnoj prirodi tog zločina, odlučno gonjenje odgovornih, kao i zvaničnika koji pomažu trafiking, kao i povećanje izdvajanja za nevladine organizacije i vladinu agenciju za zaštitu žrtava.