SZO: Falsifikovani lekovi na Internetu
Svetska zdravstvena organizacija upozorila je da je više od polovine svih lekova koji se mogu kupiti preko interneta, falsifikovano. Ova organizacija prenela je i podatak da je prošle godine 84 dece umrlo u Nigeriji zbog pokvarenog sirupa za olakšavanje rasta zuba kod dece.
U više od dve hiljade slučajeva, falsifikovani lekovi uzrokovali su bolest ili smrt, sudeći prema podacima Instituta za bezbednost lekova, što je povećanje od više od 9 odsto u odnosu na 2008. godinu, saopštila je SZO, prenosi Glas Amerike.
Proizvodnja i prodaja falsifikovanih lekova je problem i za siromašne i za bogate zemlje.
SZO objašnjava da u bogatim zemljama, falsifikovani lekovi skoro redovno sadrže hormone, steroide i lekove protiv raka, a u zemljema u razvoju, posebno u Africi, pacijenti kupuju lekove, često lažne, za tretiranje bolesti opasnih po život kao žto su malarija, tuberkuloza, HIV i sida.
Ašifi Gogo, na čelu kompanije koja štiti potrošače od falsifikata, kaže da je vlada u Nigeriji razvila tehnologiju koja olakšava potrošačima da provere autentičnost lekova u trenutku kupovine.
"Svaki lek ima različit broj. Kada kupujete lek, zagrebete panel, pošaljete mobilnim telefonom tekst poruku sa brojem koji vidite i odmah dobijete odgovor da li je lek pravi ili lažan", objašnjava Gogo.
SZO navodi da bogate zemlje bolje sprečavaju prodaju lažnih lekova i navodi primer SAD koje imaju veoma snažnu regulatornu agenciju za hranu i lekove, sa veoma snažnom primenom zakona i dobrom saradnjom širom sveta.
Glavni proizvođači opštih lekova u Indiji i Brazilu, optužuju, međutim, farmaceutsku industriju da pitanje falsifikovanja koristi da bi zaštitila svoje patente, dok SZO ističe da se ona ne bavi pravima intelektualne svojine, već zaštitom zdravlja ljudi.