SAD spremaju "iznenađenja" za Kinu i Rusiju
SAD planiraju da potroše desetine milijarda dolara za pet godina da donesu "nekoliko iznenađenja" u Azijsko-pacifičkom regionu, izjavio je šef Pentagona Ešton Karter.
Prema njegovim rečima, ova iznenađenja će biti veoma „kreativna“ i "neočekivana“ za potencijalne neprijatelje.
Ruski vojni analitičari za Sputnjik objašnjavaju kako bi trebalo tumačiti Karterovu izjavu i da li je moguće jačanje vojnog prisustva SAD u regionu. Analitičar Konstantin Sivkov kaže da suma novca koju je pomenuo Karter, samo zvuči impresivno, u stvari čak i 40 milijardi dolara za pet godina uopšte nije mnogo, ako je reč o modernizaciji naoružanja i razvijanju novih tehnologija.
Pročitajte još:
* "Amerika je uništila svetski poredak u Bosni i na Kosovu"
* Ozbiljno upozorenje: Hilari će započeti nuklearni rat protiv Rusije
- To bi značilo osam milijardi dolara godišnje. Poređenja radi, vojni budžet SAD je 660.700 milijardi dolara. Stoga, izjava više liči na reklamni spot, nego na realne planove. Na taj način SAD poručuju partnerima u regionu - ništa ne brinite, zaštitićemo vaše interese. Ne verujem da je za taj novac moguće iznenaditi region nekim novim tajnim oružjem, poput hipersoničnog, koje Amerikanci razvijaju već 20 godina. Tako da će novac najverovatnije biti upućen na razmeštanje novih jedinica ili raketnih sistema sa krstarećim raketama dalekog dometa ’tomahavk‘. To bi bilo kršenje rusko-američkog Sporazuma o uništavanju raketa srednjeg i malog dometa, ali ne smatram da takvo ’iznenađenje‘ nije moguće. U svakom slučaju, Rusija bi mogla da zadivi američke kolege višenamenskom nuklearnom sistemom ’Status-6‘, koji je namenjen za nanošenje nuklearnih udara na priobalne gradove i druge objekte - smatra Sivkov.
Osim toga, Pentagon je najavio modernizaciju podmornica "Virdžinija“, koja će nositi tri puta više krstarećih raketa "Tomahavk“. Prema rečima Sivkova, SAD pokušavaju da prestignu ruske podmornice projekta "Jasen“, koje mogu da nose 32 protivbrodske rakete "oniks“.
"Virdžinija“ trenutno ima 12, ali ukoliko taj broj bude povećan, to će negativno uticati na njene hidrodinamičke karakteristike Američki PVO sistem
Interesantno je da šef Pentagona u svojoj izjavi nije pomenuo protiv koga su usmerena ova "iznenađenja“, ali analitičari su saglasni oko toga da se radi o Kini i Rusiji.
- Mislim da bi Kina i Rusija mogle da izdvoje i veće sume novca za razvoj vojnih kapaciteta u Azijsko-pacifičkom regionu, posebno Kina, ako uzmemo u obzir da je vojni budžet ove zemlje 2015. godine iznosio 135 milijardi dolara - kaže za Sputnjik vojni analitičar Vladimir Jevsejev.
- Osim toga, Rusiji je dobro poznato kakve tehnologije razvija Amerika, štaviše, i Rusija razvija hiperzvučne letelice i novu generaciju podmorskih plovila - dodaje on. Jevsejev smatra da je Karter praktično uputio pretnju Kini i pokazao da će Amerika nastaviti sa strategijom odvraćanja Pekinga u ovom regionu. Kao odgovor na to, Kina će povećati vojno prisustvo u regionu, zaključuje stručnjak.