Još jedna debilna dodela Nobelove nagrade za mir! Živele droga i ubistva!
Pošto je Barak Obama dobio Nobelovu nagradu za mir, sasvim je jasno da je ista obesmišljena do beskraja, ali debilni kriterijum za dodelu ovog priznanja ipak nije promenjen! Naime, ovogodišnji dobitnik Nobelove nagrade za mir je kolumbijski predsednik Huan Manuel Santos, koji je izabran zbog rada na mirovnom sporazumu vlade sa FARK-om - pobunjenicima zbog kojih je Kolumbija pratkično u 50-godišnjem građanskom ratu. Svaka čast na trudu, i možda bi nagrada za Santosa bila zaslužena, da narod Kolumbije prošle nedelje na referendumu nije odbio taj sporazum s teroristima!!!
Narod se, naime, plaši da će pobunjenici proći nekažnjeno, jer po sporazumu - ko prizna grehe proći će sa blagim kaznama i neće biti poslat u konvencionalne zatvore - što znači da bi se pobunjenici maltene izvukli za ubistva (preko 220.000 smrti u građanskom ratu), kidnapovanja i za trgovinu ljudima i drogom! To je stvarno previše i gospodina Santosa treba da bude sramota da je uopšte razmišljao o takvom sporazumu s teroristima.
Istovremeno, to je sigurno bio i signal za one koji su dodeli Nobela za mir Obami - evo ga još jedan koji mir izvrgava ruglu - daj da mu damo nagradu. Drugačije se ne može objasniti takva odluka, čak i uz reči, posle referenduma iznenađenog Huana Manuela Santosa: "Ne odustajem, nastaviću da se borim za mir"... Ma stvarno?
Ili, što bi saopšio Norveški Nobelov komitet: "Činjenica da je većina glasača rekla NE mirovnom sporazumu ne znači da je mirovni proces mrtav".
Znači, činjenica da je narod rekao NE, i to narod na licu mesta, koji je ginuo i patio 50 godina, nije važna koliko vaša logika u tome ko je šta postigao. I u redu je da se narkomani i ubice vrate normalnom životu, rame uz rame s onima koje su iskorišćavali? Ma to je veliki poraz zapadne civilizacije i njenog razmišljanja o miru...
Strahotno odsustvo kriterijuma
Dodeljivači Nobelove nagrade za mir nisu u ozbir uzeli nijedan važeći kriterijum pri dodeli ovogodišnjeg priznanja.
Nobelovu nagradu za mir dobija osoba koja je uradila najviše ili najbolje za bratstvo između nacija (ovo je unutar-kolumbijski problem, samo jedna nacija), za ukidanje ili smanjenje stajaće vojske (niti je ukinuta, niti smanjena Vojska Kolumbije - a teroristi FARK-a nisu vojska i tek ćemo da vidimo koliko su ukinuti) i za održavanje i unapređenje mirovnih kongresa (drugačije od mirovnih konferencija - znači praktično održavanje foruma da se sprovede rešenje sporova u međunarodnim odnosima i spreči ratove - a unutar-kolumbijski problem u užem smislu, kako ga i treba posmatrati, nije predmet međunarodnih odnosa - jer bi onda svi problemi bili predmet međunarodnih odnosa, što je besmisleno).
Referendum u Kolumbiji
Mora se napisati da je prošle nedelje na referendum u Kolumbiji, o potvrdi sporazuma s teroristima, izašlo manje od 38% ljudi. Protiv dogovora s teroristima glasalo je 50,2% glasača, za dogovor njih 49,8%.
Da je sporazum bio dobar, odnosno pravedan, nema sumnje da bi razlika trebalo da bude bar 99:1 u korist istog, kao i da bi odziv birača bio veći. Ovako, ko zna koliko ljudi se, posle 50 godina krvoprolića, plašilo da izađe na birališta, a koliko razočaranih nije ni verovalo da će do mira doći.
Broj izašlih nije toliko bitan, koliko činjenica da ne bi smelo da se desi da iko normalan bude protiv mira - bez ozbira da li na birališta dođe 30 ili 100 odsto glasača. Priznaćete, i to dovoljno govori o kakvom mirovnom sporazumu je reč.