Propaganda Zapada u službi rata (2): Kasetne bombe kosile Nišlije
Na vrhuncu bombardovanja Srbije, novinarka Kirstin En Vark intervjuisala je za Bi-Bi-Si američkog generala Veslija Klarka, glavnokomandujućeg NATO trupa za Kosovo.
Upravo je tada na Niš pala smrtonosna kiša kasetnih bombi, ubijajući žene, starce i decu na pijaci i u obližnjoj bolnici. Varkova o civilnim žrtvama nije postavila krvavom generalu - ni jedno jedino pitanje!
Neke njene kolege bile su još bezobzirnije.
Propaganda Zapada u službi rata:
U svom članku "Mediji provociraju nuklearni rat", australijski novinar Džon Pilger je izneo i zaključak koji smo preneli u jučerašnjem broju našeg lista da na Kosovu "nije bilo genocida, a napad NATO pakta 1999. godine je bio prevara i ratni zločin".
Američke "precizno navođene rakete" su u tom ratu masovno pogađale civilne ciljeve, optužuje autor i to potkrepljuje činjenicama.
Ratni zločini kao navika
Vašington je ovaj model sledio za invazije u Avganistanu, Iraku, Libiji i prikrivenu intervenciju u Siriji, koje se "sve od reda mogu smatrati velikim ratnim zločinima u smislu prakse ustanovljene na suđenju nacistima u Nirnbergu", navodi Pilger.
Pravom ratu uvek je prethodio medijski, u kome je bulevarska štampa po tradiciji imala važnu ulogu.
Najdelotvornije su, međutim, bile laži koje su objavljivali tzv. ozbiljni, liberalni mediji.
Pokoljima "doneli dobro"
Dopisnik Bi-Bi-Sija iz Vašingtona Mat Fraj je izjavio: "Nema sumnje da je želja da se donese dobro i da se ostatku sveta, i pre svega Bliskom istoku, prenesu američke vrednosti, u današnje vreme sve tešnje povezana sa vojnom silom."
Evangelistički revnosna bezuslovna podrška londonskog "Gardijana" Toniju Bleru i njegovim ratovima, neprekidno ponavljanje laži o Sadamovom hemijskom oružju na stranicama "Observera" i "Njujork tajmsa", neprekidno lupanje u ratne bubnjeve i podrška vladinoj politici preko javnog servisa Bi-Bi-Sija (BBC) i to sve bez ikakvog uporišta u stvarnim činjenicama.
Blerova krvava obećanja
Tako je u februaru 2003. godine, pošto su engleske i američke trupe zapalile Irak, Endrju Mar, politički urednik Bi-Bi-Sija, stojeći ispred rezidencije britanskog premijera, oduševljeno svojim gledaocima održao je pobednički govor u kome je rekao kako je "Bler obećao da će zauzeti Bagdad bez prolivanja krvi, a irački narod će slaviti" - što se, po njemu, eto, i ostvarilo.Danas, posle 13 godina, milion žrtava i sa razrušenim iračkim društvom, američki ambasador u Londonu bi mogao ponovo da pogleda ovaj Marov intervju, piše Džon Pilger.
Mar, međutim, nije bio jedini, a njegove kolege su u to doba masovno govorile o Blerovoj izjavi kao "ispunjenom obećanju".