I Norveška ustuknula, pomera ogradu sa Rusijom
Kontroverzna ograda koju Norveška gradi duž granice sa Rusijom izazvala je kritike sa obe strane rusko-norveške granice. Nedavno su norveške vlasti odlučile da pomere delove skupe ograde, što je dodatno povećalo njenu cenu.
Norveške vlasti složile su se da 200 metara duga ograda bude sklonjena i pomerena za jedan do 15 centimetara. Policija krivi vlažno močvarno zemljište i zagubljene granične oznake. Prošle nedelje je saopšteno da su delovi granične ograde, koja košta pola miliona dolara, postavljeni u suprotnosti sa graničnim sporazumom Norveške i Rusije.
Prema konvenciji kojom se uređuje 196 kilometra duga nacionalna granica između Norveške i Rusije, nijednoj državi nije dozvoljeno da gradi bilo šta unutar četiri metra široke zone sa obe strane granične linije.
- Pogrešno postavljanje ograde je kombinacija različitih faktora. Nismo odvojili vreme da utvrdimo krivicu ili odgovornosti. Samo smo konstatovali činjenice i dogovorili se gde granica treba da bude postavljena. Sada ćemo preduzeti tehničke mere i podesiti donji deo ograde - rekao je viši savetnik u Sektoru za državnu granicu i imigraciju Uprave policije Norveške Robert Lala.
Predviđeno je da 200 metara duga i 3,5 metara visoka gvozdena ograda na graničnoj stanici Storskog bude završena polovinom oktobra. Uprkos obećanjima norveških vlasti da će ograda poboljšati bezbednost granice i odbranu od ilegalnih migranata, njena izgradnja dobila je oštre kritike meštana, koji strahuju zbog velike smetnje u odnosima sa Rusijom.
Osim toga, mnogi dovode u pitanje njenu efikasnost i adekvatnosti, jer izbeglica koji uspe da stigne do Arktičkog kruga od mesta kao što je Sirija i Avganistan lako može da zaobiđe 200 metara dugu ogradu i uđe ilegalno u Norvešku "tako što će otići još 200 metara napred i nestati u obližnjoj šumi".
Poslanica Kirsti Bergsto, koja predstavlja graničnu oblast Finmark, nazvala je ovu situaciju sramnom. - Verujem da bi ovaj događaj trebalo da se iskoristi kao prilika da se cela ograda sruši i ukloni jednom zasvagda. Tada bismo mogli da upotrebimo sve raspoložive resurse za izgradnju nove granične stanice Storskog koja bi zadovoljila stvarnim potrebama - rekla je Bergsto za televiziju NRK.
Prema dogovoru između Rusije i Norveške iz 2010, stanovnici granične oblasti mogu bez viza da prelaze granicu, što su prilično koristili stanovnici oblasti Sor-Varanger i Murmansk. Prošle godine rusko-norveška granica pređena je 250.000 puta, saopštio je šef norveškog Barencovog sekretarijata Lars Fordal.