Abas bi da šalje poruke sa Peresove sahrane
Palestinski predsednik Mahmud Abas poslao je zahtev Izraelu da prisustvuje državnoj sahrani bivšeg izraelskog predsednika Šimona Peresa u Jerusalimu.
Izraelski list Harec navodi da bi u Abasovoj pratnji došli načelnik palestinskih obaveštajaca Madžid Faradž, generalni sekretar Palestinske oslobodilačke organizacije (PLO) Saeb Erekat, koji je nekad bio glavni palestinski pregovarač i ministar zadužen za civilne poslove Husein al-Šeik.
Izraelski novinski sajt "Ynet" takođe javlja da je zahtev poslat, ali se ne navodi ime četvrtog zvaničnika.
Jedan neimenovani palestinski zvaničnik izjavio je da bi Abas želeo da "pošalje snažnu poruku izraelskom društvu da su Palestinci za mir i da poštuje napore miroljubivih ljudi poput Šimona Peresa", prenela je agencija AP.
Pročitajte još:
* Preminuo Šimon Peres: Nobelovac koji se zalagao za dogovor sa Palestinom
Desetine drugih svetskih lidera i predstavnika doći će na sahranu, uključujući predsednika SAD Baraka Obamu. Dolazak je najavio i savetnik kralja Maroka.
Peresova sahrana biće jedan od najvećih i najkomplikovanijih događaja u Izraelu. Takvog skupa tu nije bilo od sahrane izraelskog premijera Jicaka Rabina, koga je ubio religiozni jevrejski nacionalista 1995. godine.
Dolazak su najavili i francuski, nemački, poljski, meksički, kao predsednik Togoa, holandska kraljica i princ od Velsa, holandski premijer, predsednik EU, državni sekretar SAD, generalni sekretar NATO, šef kanadske diplomatije, šefica diplomatije EU, dva bivša britanska premijera i predstavnici jordanske i egipatske vlade. Iz Egipta će doći šef diplomatije.
Sahrani Rabina prisustvovali su tadašnji egipatski predsednik Hosni Mubarak i jordanski kralj Husein koji je držao govor.
Bivši predsednik Izraela, dobitnik Nobelove nagrade za mir Šimon Peres, umro je u 94. godini, dve nedelje nakon što je pretrpeo moždani udar. Dva puta je služio kao premijer, a od 2007. do 2014. godine bio je predsednik.
Nobelovu nagradu za mir dobio je 1994. godine zbog svoje uloge u sklapanju mira sa Palestincima u Oslu godinu dana ranije. Tu nagradu podelio je sa tadašnjim izraelskim premijerom Rabinom koji je kasnije ubijen i palestinskim liderom Jaserom Arafatom .
Uprkos svojim godinama Peres je ostao aktivan, uglavnom preko svoje NVO koja promoviše bliže veze između Izrelaca i Palestinaca i bori se za mir.