Zazidali Srbiju štiteći sebe
Mađarski premijer Viktor Orban izjavio je juče, uoči referenduma o kvotama Evropske unije za prihvat migranata u toj zemlji, da bi Evropa već "pala" dosad da Mađarska nije ispunila svoje obaveze po pitanju ilegalne imigracije.
Orban je za list "Lokal" rekao da primenom striktnih mera zaštite granice prošle godine Budimpešta nije izmislila toplu vodu, već je jednostavno "uradila ono što se radi u trezvenijim delovima sveta - od SAD do Izraela" - štitila je Mađarsku, a time i granice Evropske unije.
Govoreći o referendumu 2. oktobra o mandatnim kvotama za raspodelu migranata u Uniji, Orban je rekao da će se tom prilikom glasati o budućnosti Mađarske i Evrope.
Menjajte politiku EU
Mađarska je, kako je naveo, još uvek posvećena zajedničkoj evropskoj budućnosti, ali Evropskoj uniji je potrebna promena politike kako bismo mogli da "sačuvamo Evropu koju svi volimo i smatramo domom i za koju smo se već toliko žrtvovali".
Po njegovom mišljenju, krajnje je problematično već i to što članice EU ne mogu da se dogovore o zajedničkoj polaznoj tački za upravljanje migrantskom krizom.
Samo jedna četa
Inače, radi se o kontingentu od 85 austrijskih vojnika koji će na mađarsko-srpskoj granici pomagati u nadziranju državne međe, koja je ujedno i spoljna granica Evropske unije.
Orban je rekao da migranti koji su ilegalno ušli u Evropu treba da budu izmešteni izvan teritorije EU, ali je dodao da mnoge članice nisu dovoljno "hrabre" da to urade.
On je rekao da nekoliko zemalja misli da je bolje samo da "prihvate" ilegalnu imigraciju zato što je Evropa uvek sve prevazilazila u prošlosti.
"Ali ovog puta je drugačije. Ili ćemo sačuvati našu domovinu i Evropu, ili ćemo ih izgubiti", zaključio je Orban.
Beč šalje vojsku
Glavni odbor austrijskog parlamenta odobrio je upućivanje austrijskih vojnika na mađarsko-srpsku granicu, kao i misiju čuvanja spoljne granice EU u Mediteranu (SOPHIA).
Poslanici stranke Zelenih izneli su zabrinutost da je učešće austrijske vojske na mađarsko-srpskoj granici protivustavno, odnosno da nije u skladu sa zakonom o saradnji i solidarnosti. Ministar odbrane Hans Peter Doskocil, međutim, ističe da ta misija ima humanitarni karakter i uverava da je detaljno sa pravne strane analizirana njena usklađenost sa ustavom.
Iako su Zeleni bili protiv odluka o upućivanju vojnika, ona je na kraju usvojena velikom većinom glasova. Zeleni su ukazivali da se, u obrazloženju misije, priznaje da Austrija treba da pomogne Mađarskoj u rasterećivanju njenih vojnika kako bi oni na granici mogli da se još više posvete borbi protiv ilegalne imigracije i krijumčarenja ljudi.