Ruska "Armata" - novi problem za NATO
"Sistem aktivne zaštite vojnih vozila porodice 'Armata' od uranijumskih granata mogao bi da izazove prekretnicu u oblasti razvoja oklopnih vozila", piše časopis "Nešenel interest".
Prošle nedelje je objavljeno da je sistem "Afganit" naučio da uništava protivoklopne granate sa jezgrom od osiromašenog uranijuma. Ranije se verovalo da je sistem aktivne zaštite efikasan samo protiv protivtenkovskih raketa i reaktivnih granata.
"Ako je Rusija zaista postigla napredak u borbi protiv protivoklopnih protivtenkovskih granata, kopnene snage SAD i NATO-a uskoro bi mogle da budu suočene sa veoma ozbiljnim problemom, jer će ratne mašine 'Armata' za nekoliko godina početi da se koriste", navodi se u članku.
Pročitajte još:
* VIDEO: Zašto je ruska Armata najmoćniji tenk na svetu
* Vojska Rusije konačno dobila "najsmrtonosniji tenk na svetu"
Analitičari koje je anketirao "Nešenel interest" dali su različita mišljenja o novom razvoju. Majkl Kofman iz Centra za pomorsku analizu veruje da "Afganit" neće moći da zaustavi najnoviju američku municiju i u najboljem slučaju moći će da odbije granatu sa kursa.
Mihail Barabanov iz Centra za analizu strategije i tehnologije smatra da kreatori "Armate" nisu mogli da ne predvide zaštitu od aktuelnih pretnji.
- Malo je verovatno da je nova generacija aktivnih sistema zaštite razvijena bez uzimanja u obzir najčešćih pretnji, kao što su protivoklopne granate sa uranijumskim jezgrom i rakete za napad odozgo - smatra Barabanov.
"Ali, u principu, čak i ako u seriji 'Armata' bude realizovana samo polovina navedenih mogućnosti, tenk T-14 i njemu slični biće izuzetno strašne borbene mašine", zaključuje "Nešenel interest".