Amerika i Britanija podržavaju ratne zločine!
SAD, Velika Britanija i njihovi saveznici vrlo su selektivni u oblasti ljudskih prava dok sprovode svoje političke interese, smatra Stiven Zuns, stručnjak za međunarodne odnose iz Kalifornije i navodi da London i Vašington pokazuju dvostruke standarde u pristupu ratnim zločinima.
Saudijska Arabija bombarduje Jemen od 2015. Rat je već odneo 10.000 žrtava, a više od milion dece je neuhranjeno, prema podacima UN. Velika Britanija je jedan od glavnih snabdevača oružja usluga za Saudijce. Ona je odobrila više od tri milijarde funti u prodaji oružja kako bi vratila bivšeg predsednika Jemena Abda Rabuha Mansura Hadija, saudijskog saveznika.
Ali američki senator Kris Marfi navodi da "američki otisak postoji na svakom ubijenom civilu u Jemenu", navodi Si-En-En. Pod administracijom predsednika Baraka Obame SAD su prodale više oružja Saudijskoj Arabiji nego bilo koja druga administracija.
Amerika je, takođe, koaliciji predvođenoj Saudijcima u Jemenu pomogla u obaveštavanju i punjenju aviona gorivom tokom bombardovanja.
- Ako razgovarate sa Jemencima, oni će vam reći da ga ne smatraju saudijskim. Oni na bombardovanje gledaju kao na američko - rekao je Marfi.
Evropska unija je pokušala da pokrene nezavisnu međunarodnu istragu agresije Saudijske Arabije u Jemenu i dobila podršku za svoj predlog. Međutim, protivljenje Velike Britanije potkopava te napore i primorava Savet za ljudska prava UN (UNHRC) da zameni predlog mnogo slabijim - da "prate i izveštavaju o situaciji".
SAD imaju isti pristup prema izraelskim ratnim zločinima nad Palestincima. Ona je glavni snabdevač oružja za Izrael. Prošle godine na 29. redovnoj sednici UNHRC, Amerika je bila jedina zemlja u svetu koja se suprotstavila rezoluciji kojom se Izrael poziva na odgovornost za ratne zločine.
- Ovo je, nažalost, tipično za veliki broj zapadnih zemalja kada je u pitanju istraga o ratnim zločinima - rekao je Zuns u intervjuu za "Pres TV".
- Uprkos pompeznim rečima o ljudskim pravima ovih velikih sila, ovo je za njih više političko pitanje - dodao je on.
- Oni će istaći, a ponekad čak i preuveličati zločine protiv čovečnosti i druga kršenja ljudskih prava zemalja koje smatraju neprijateljima, ali će negirati, minimizirati i zataškati takve zločine onih vlada koje smatraju saveznicima - objasnio je Zunes.