"Ako nešto krene loše, okrivite Rusiju"
Sporazum koji su "izboksovale" ruske i američke diplomate za smanjenje nasilja u Siriji "pretvorio se u mrtvo slovo na papiru" zbog igri optužbi koju je Vašington pokrenuo nakon vazdušnog napada američke koalicije na sirijsku armiju opkoljenu teroristima Islamske države u Dejr el Zoru.
Napad na Dejr el Zor je "otvorio novo poglavlje u sirijskom ratu“, što je mnoge navelo da se zapitaju "zašto su uopšte Sjedinjene Države potpisale Sporazum sa Rusijom o zajedničkim aktivnostima u Siriji“, smatra češki list "Literarni novin".
Sporazum objavljen 9. septembra otvorio je put za prekid vatre od kojeg je sirija vojska odustala 19. septembra zbog više od 300 prekršaja pobunjeničkih grupa koje podržavaju SAD.
Napad na Dejr el Zor koji se dogodio 17. septembra nije pomogao da se spasi dogovor. Centralna komanda SAD saopštila je da je napad bio greška. Ukoliko je to tačno "SAD su praktično priznale da je Rusija bila u pravu kada je rekla da je teško sprovoditi vojnu kampanju u tako složenom okruženju i da bi džihadisti trebalo da budu podeljeni na one koje ne treba napadati i one koji moraju biti eliminisani" ističe časopis.
To pitanje bilo je glavni kamen spoticanja za Rusiju i SAD, jer su obe zemlje pokušavale da pronađu način da poraze terorističke grupe i pokrenu mirovni proces u ratom razorenoj zemlji. Moskva je u više navrata tražila od Vašingtona da obezbedi spisak takozvanih umerenih grupa i ubedi ih da se distanciraju od ekstremista, ali SAD nisu bile voljne da ga naprave.
"Nakon jednonedeljnog prekida vatre sa sigurnošću se može reći da nije ostalo mnogo ’umerenih‘ džihadista u Siriji. Možda su to pobunjenici koji se bore sa turskom vojskom na severu Sirije, ali to definitivno nisu one grupe koje je Zapad do sada podržavao. Razlikovanje Al Kaide i ’naših momaka‘ postalo je veoma teško, pa je čak i Zapad je to priznao“, istakao je češki list.
Drugim rečima, Sjedinjene Američke Države nisu uspele da ispune svoj deo dogovora Lavrov-Keri, jer se čini da su i umerene i ekstremne grupe aktivno uključene u borbu. Iz tog razloga američki zvaničnici optužili su Rusiju i Siriju za napad na humanitarni konvoj u Alepu.
Ministarstvo odbrane Rusije negiralo je te optužbe i izjavilo da ni ruska ni sirijska avijacija nije izvršila taj napad. Ministarstvo je kasnije objavilo video-snimak na kojem se vidi da je kamion pobunjenika sa minobacačem velikog kalibra bio deo konvoja. Ministarstvo je navelo je da su militanti koristili konvoj kao pokriće.
"Čini se da Sjedinjene Američke Države nisu tako snažne u Siriji da bi ’postavljale pravila igre‘, ali Vašington ima dovoljno mogućnosti da pokvari igru drugima. Međutim, ostaje nejasno koliko dugo će to moći da rade“, ističe list.
Kao rezultat toga "sporazum Lavrov-Keri, delimično zahvaljujući nedavnoj igri optuživanja, pretvara se u mrtvo slovo na papiru, koji nekoliko dana nakon potpisivanja više liči na Minski sporazum“, zaključuje list "Literarni novin".