Junker besan na Baroza
Žan Klod Junker, predsednik Evropske komisije (EK), objavio je da otvara istragu zašto je njegov prethodnik Žoze Manuel Barozo po prestanku mandata dobio funkciju direktora u londonskom sedištu velike američke banke Goldman Saks.
Navodno, cilj ove istrage je da se proveri da li su povređena pravila evropska pravila prilikom zapošljavanja bivšeg predsednika Evropske komisije u Goldman Saksu. Istragu će voditi "etički komitet".
Ulaguju se Americi
Do sada, zvanični Brisel se samo oglasio ocenom da Barozo nije prekršio pravila jer je na visoku funkciju neizvršnog direktora u Goldman Saksu prešao 18 meseci po prestanku funkcije predsednika EK čime je ispoštovan rok utvrđen pravilnikom EU.
Uprkos tome, javnost je nastavila da kritikuje EK čiji članovi su imenovani, ni od koga izabrani i čija nepopularnost je porasla do zabrinjavajućih razmera, naročito zbog zagovaranja sklapanja (spornog) transatlantskog ugovora o bescarinskoj zoni EU sa SAD, poznatom pod imenom TTIP ili "ekonomski NATO", kako ga je nazvala Hilari Klinton.
Vest o zapošljavanju u američkoj banci bivšeg predsednika EK, koji je i bivši premijer Portugala i bivši studentski vođa portugalskih maoista - izazvala je buru u evropskoj javnosti.
Dvolični utajivač poreza
Ostaje da se vidi da li će Junkerov manevar imati željeni učinak i skrenuti oštricu kritika sa njegove ličnosti i biografije dostojne krimi-stripova. Junker se naime, pre dolaska na mesto predsednika EK, dve decenije nalazio na čelu vlade jedne državice, kneževine Luksemburg, koja se obogatila kao Katar zahvaljujući razvijanju prave industrije utaje poreza. Za sada se na sudu našao samo "uzbunjivač" Antoan Deltur, mladi advokat koji je javnosti otkrio informacije o Junkerovoj industriji utaje poreza otvarajući aferu Luksliks, dok sam Junker bez ikakvog zazora izjavljuje da mu je borba protiv utaje poreza - "prioritet".
Prst u oko
Svi znaju da je baš banka Goldman Saks najodgovornija za izazivanje krize evra, da je ona bila ta koja je falsifikovala bilanse Grčke i drugih evropskih država - osnivača evro-zone, da je bez izbora u Grčkoj nametnula na čelo vlade svog bivšeg saradnika Papademosa, u Italiji takođe za predsednika vlade svog čoveka Marija Montija, dok se na čelu Evropske centralne banke još nalazi bivši direktor Goldman Saksa - Mario Dragi.
U suštini, evropski zvaničnici na čelu sa Junkerom znaju da je Barozo uradio ono što svi oni rade: kao šef Evropske komisije pripremao je sebi "uhljeblje" i radio u interesu korporacija i banaka. Ono što ih je sada dovelo do besa jeste to što je Barozo ovo uradio isuviše očigledno, usred krize poverenja prema EU, gurajući prst u oko evropskoj javnosti sve više orijentisanoj protiv Unije.