Rusi i Kinezi da udare po američkoj Ahilovoj peti
U svom tekstu za "Nešnel interest" kolumnista lista Dejv Madžumdar piše o Ahilovoj peti američkog vazduhoplovstva po kojoj mogu da "udare" Rusija i Kina.
Radi se o nizu ključnih komponenata pomoću kojih vazduhoplovstvo SAD upravlja svojim letovima, posebno u avionima-tankerima.
Za kolumnistu "Nešnel interesta" nova generacija ruskih i kineskih raketa dugog dometa "vazduh-vazduh", zajedno sa dobrim lovcem, može da "preseče tetive" SAD onoga što se tiče dugoročnih vazdušnih operacija na azijsko-pacifičkim i evropskim ratištima.
- Posebno nad ogromnim prostranstvima Tihog okeana, gde nema mnogo aerodroma, a oni koji postoje su daleko jedan od drugog, avioni-tankeri izbačeni iz stroja mogu da postanu Ahilova peta, koju Peking može da iskoristi - navodi Madžumdar.
Na primer, ruske i/ili kineske oružane snage mogle bi da postave nove rakete "vazduh-vazduh" na avione kao što su MiG-31, T-50, Čengdu J-20 i onesposobe Avionski sistem za daljinsko otkrivanje i kontrolu (AVAKS), Ujedinjeni taktički sistem vazdušnog izviđanja (JTARS) i avione-tankere tipa Boing KC-135.
Kolumnista skreće pažnju na dva, kako smatra, dostojna tipa ruskih raketa "vazduh-vazduh“ velikog dometa, KS-172, koju pravi kompanija "Novator“ i P-37M, koju pravi NVO "Vimpel“. P-37 je razvijena još u Sovjetskom Savezu, a njena nova verzija je u stanju početne borbene gotovosti instalirana na MiG-31.
Kasnije će takve rakete postaviti i u T-50, kao i u Su-35. P-37M će najverovatnije koristiti inercijalni sistem navođenja sa mogućnošću korekcije kursa aviona-raketonosca i aktivno radarsko navođenje za deo leta do cilja. Madžumdar smatra da je P-37M moćno oružje.
Međutim, Rusija možda razvija još efikasniju raketu KS-172 veoma velikog dometa, više od 250 nautičkih milja (P-37 ima domet od samo 200).
Istovremeno kolumnista napominje da se za sada ne zna da li će program razvoja takvih raketa ikada biti završen, a raketa puštena u rad. Postoji informacija da je projekat odložen na policu, ističe on. Takođe je pomenuo i raketu "vazduh-vazduh“ PL-15 koja se sada razvija u Kini.
- S obzirom na sve informacije koje su na raspolaganju, vrlo je verovatno da bi razvoj raketa "vazduh-vazduh" velikog dometa u Rusiji i Kini i bombardera pete generacije, koji će nositi ove rakete, mogao da postane ozbiljan problem za Pentagon. I to narednih godina definitivno vredi pratiti“, zaključuje Madžumdar.