Evropske pudle laju, ali ne ujedaju
Bivši političar iz redova nemačkih socijaldemokrata (SPD), Andreas fon Bilov, koji je "70-ih godina bio parlamentarni državni sekretar u Ministarstvu odbrane, a u kabinetu Helmuta Šmita vodio resor nauke i tehnologije, danas se intenzivno bavi transatlantskim odnosima između Evrope i Amerike i ujedno važi za vrsnog poznavaoca tajnih službi.
Predavanje o "Evropi u mreži laži američke politike moći", Bilov će održati na velikom skupu u Štutgartu koji organizuje poznati portal KOP.
- Aktuelno udaljavanje Amerike od Evrope zbog sporazuma TTIP, poreske kazne protiv Epla, vojnih izdataka za NATO ili sve većeg otpora prema sankcijama Rusiji ne smatram ozbiljnim, jer i pored povremenih trvenja, evropske vlade slede uputstva Vašingtona i učestvuju u dečjim i opasnim vojnim igricama na granicama sa Rusijom - kaže fon Bilov u intervjuu pomenutom portalu.
Klintonova i Tramp kao kuga i kolera
Na pitanje koje razlike će za Evropljane značiti pobeda Klintonove ili Trampa na predsedničkim izborima u SAD, Bilov kaže da su oni kao "kuga i kolera". Po njemu, Klintonova važi za vodeću figuru bogatih koji čine 0,1 odsto populacije, bankarske i vojne industrije koje vode politiku stalnih ratova. Američki bombarderi i bespilotne letelice iz vazduha, na terenu plaćenici Al Kaide, ID, Al Nusre, koljači iz više od 80 muslimanskih zemalja, naoružani od NATO partnera Turske, plaćeni od Katara i Saudijske Arabije i obučavani od strane SAD.
Tramp iz evropske perspektive govori mnogo gluposti, kao uostalom i veći deo američke političke elite, uključujući Obamu i Klintonovu.
- Sankcije (Rusiji) se javno dovode u pitanje, ali se istog dana krišom produžavaju. Evropske pudle laju, ali ne ujedaju, napominje ovaj ekspert.
Ako se Evropa konfrontira Rusiji, to je deo američke geopolitike. Inače, Evropa mora biti stalno zaštićena od strukturne saradnje sa Moskvom.
Donaldovi snovi
U nekim tačkama, Tramp želi da sarađuje sa Putinom, objašnjava Bilov. On želi da smanji preveliki broj baza SAD u preko 140 zemalja, a pritom sumnja u zvaničnu teoriju zavere od 11. septembra 2001. godine i kritički gleda na aktivnosti CIA. Tramp takođe želi da stavi pod lupu federalne rezerve, kao i da ulaže u infrastrukturu zemlje i smanji vojne troškove. "Takvu politiku sigurno neće moći da sprovede zbog organizovanog otpora u kongresu i raznih lobija. Oba kandidata su spasonosni apel za Evropljane da konačno zajedno povedu samostalnu smišljenu spoljnu politiku, u koordinaciji sa SAD, ali i sa Rusijom, Kinom i Japanom, zaključuje Bilov.
Bilov je upozorio i na sve veću opasnost od rata sa Rusijom.
"Vašington provocira Rusiju: 5 milijardi dolara za promenu vlade u Kijevu, finansiranje Majdana, inscenirani puč protiv izabranog predsednika koji je bio spreman da se povuče, uvođenje vlade koja je u sopstvenoj zemlji omražena, a uz to i stacioniranje raketa u Poljskoj i Rumuniji navodno protiv Irana, ali zapravo uperenih protiv Rusije. Vreme upozorenja (na raketni napad) je postalo ekstremno kratko, čak i za nuklearni rat. Konvencionalni rat zapadne armije ne mogu da dobiju sa svojim vojnicima. Utoliko brže se neka konfrontacija u trenutku može pretvoriti u atomsku konfrontaciju. U starom istok-zapad sukobu smo bili sigurniji", zaključuje fon Bilov.