Da li je trka za prvog čoveka UN prljava borba Rusije i SAD?
Borba za naslednika Ban Ki Muna na mestu generalnog sekretara UN se zahuktava, a istovremeno se pretvorila u odmeravanje snaga Vašingtona i Moskve, koji svim silama lobiraju za pojedine kandidate.
Prema izvorima iz Ujedinjenih nacija, koje prenosi magazin "Politiko", i jedni i drugi podržavaju žene. Amerikanci guraju Suzanu Malkoru, šeficu argentinske diplomatije, dok se Kremlj zalaže za Irinu Bokovu, diplomatu iz Bugarske koja navodno vuče poreklo iz SSSR. Prema poverljivim izvorima iz UN, borba će biti "prljava onoliko koliko diplomatija to dozvoljava".
- Ne bih rekao da su Amerikanci i Rusi u nekom raspoloženju za kompromise. I od jednih i od drugih čuo sam ne tako lepe reči, s obzirom da se međusobno optužuju za 'potpuni manjak brige za UN'. Svako gleda svoj interes, i pokušava da ugrabi priliku da Ujedinjene nacije usmeri u pravcu ispunjenja istih - rekao je za "Politiko" izvor iz Njujorka.
Drugi krug tajnog glasanja održaće se u petak, kada će biti još jasnije ko su najveći favoriti za mesto naslednika Južnokorejanca Ban Ki Muna, koji je pre jedne dekade na to mesto postavljen baš kao izbor koji je porizašao iz kompromisa. Kompromisa kojeg danas nema.
Čini se da Rusima za sada ide bolje nego Amerikancima, s obzirom da se Bokova, generalni direktor Uneska, za sada kotira bolje od Malkore. Međutim, "Politiko" ukazuje da dobre šanse imaju još dva kandidata: nekadašnji premijer Portugala Antonio Gutereš i bivši šef srpske diplomatije Vuk Jeremić.
Kolike su šanse Jeremića?
Iako Bokovu i Malkoru podržavaju najveće svetske sile, to je ujedno i prednost i hendikep. Jer, i Rusija i SAD imaju pravo veta, što automatski znači da bi mogle njime da neutrališu šanse "protivničkog" kandidata. Veto nisu mogli da koriste u početnim rundama izgasavanja kandidata, ali će u završnim moći, kao i Velika Britanija, Kina i Francuska, preostale tri stalne članice Saveta bezbednosti UN.
Upravo zbog tog "bremena podrške", i Bokova i Malkora se u drugoj rundi glasanju u julu nisu proslavile: Bugarka je završila na trećem mestu, iza Portugalca Gutereša i Vuka Jeremića, dok je Malkora bila tek osma.
To bi mogla da bude najveća šansa za nekadašnjeg šefa srpske diplomatije, koji za razliku od svojih protivnica nije na "listi nepoželjnih" ni na istoku, ni na zapadu, s obzirom da je odabir osobe koja je po volji svih pet članica UN vraški težak posao.
Najveća zamerka Bokovoj je zapravo nefer, tvrdi "Politiko", s obzirom da je kritičari napadaju zbog činjenice da je njen otac bio istaknuti član Komunističke partije Bugarske pre pada Berlinskog zida. Takođe, kritičarima smeta i što je Bokova obrazovana na jednom od elitnih univerziteta u Moskvi.
- Na kraju će, kao i uvek, biti izabran kandidat koji najmanje 'ljulja brod', odnosno onaj koji dobije najmanje prigovora stalnih članica - rekao je Bret Šafer, UN ekspert.
Tajna glasanja služe da obeshrabre slabe kandidate da odustanu i tako suze izbor, piše magazin "Politiko", i navodi bivšu šeficu diplomatije Vesnu Pusić kao najbolji primer za to.