Erdoganu Putin bliži od Brisela: EU nas zamajava pola veka
Turski predsednik Redžep Tajip Erdogan je na "sva zvona" razglasio svoju posetu Rusiji, tokom koje će se sastati sa ruskim kolegom Vladimirom Putinom. Erdogan putuje (utorak) u Moskvu, a očekuje da će razgovori sa Putinom otvoriti novu stranicu u odnosima dve zemlje.
Uoči puta je izjavio da Evropska unija zamajava Tursku već 53 godine.
- Ovo će biti istorijska poseta, novi početak. Verujem da će razgovorima sa mojim prijateljem Vladimirom Putinom biti otvorena nova stranica u bilateralnim odnosima. Naše zemlje imaju mnogo toga da urade zajedno - rekao je Erdogan u intervjuu ruskoj novinskoj agenciji TASS uoči posete.
Umrećemo, ako ti narediš!
Više od milion ljudi okupilo se u nedelju uveče na mitingu koji je u Istanbulu sazvao Erdogan u znak protesta protiv neuspelog puča. "Erdogane, naredi nam da umremo, i umrećemo!" Ovim skupom su okončane tronedeljne demonstracije protiv puča, a bio je i dokaz snage šefa države.
Neispunjena obećanja
On je rekao da EU izbegava da ispuni obećanje i "zamajava Tursku već 53 godine''. Nastojanje Turske da uđe u EU traje od 1963. godine kad je postala pridruženi član Evropske ekonomske zajednice (EEZ), preteče današnje Unije. Zahtev za članstvo u tadašnju EEZ je podnela u aprilu 1987. godine.
Analitičari podsećaju da je u poslednje vreme Brisel na Ankaru gledao sa sve više pozitivnih osećanja, naročito u jeku izbegličke krize kada je bilo neophodno ostvariti dobru koordinaciju i bar regulisati način na koji izbeglice iz Sirije i Iraka pristižu na stari kontinent.
Nemačka kancelarka Angela Merkel je zagovornik teze da sa Turskom treba ostvariti bolju saradnju, određeni dogovori su postignuti, uključen je bio i novac, kao i "zeleno svetlo" za nastavak evropskog puta Turske.
Izvinjenje Putinu
Drastičan zaokret se dogodio kad je Erdogan uputio izvinjenje Putinu zbog obaranja ruskog aviona, iz Moskve je to prihvaćeno sa zadovoljstvom, a posle neuspelog puča bilo je izvesno da će Erdogan odlučnije izabrati stranu.
Kako iz Brisela nisu stizale poruke podrške ili je to činjeno uz određenu zadršku i bez stoprocentne privrženosti "važnom partneru", Erdogan se odlučio da promeni stranu, a njegovoj odluci je verovatno kumovao i haos koji je nastao u vazdušnoj bazi Indžirlik u Turskoj, koju koriste NATO i snage SAD, a odakle je navodno i krenula ideja o puču, tvrde analitičari.
Pročitajte još:
* Šta će Putin tražiti od Erdogana?
* "Vojska Rusije prisluškivanjem sačuvala glavu Erdoganu tokom puča u Turskoj"
U intervjuu sa zamenikom generalnog direktora TASS-a Mihailom Gusmanom, Erdogan je rekao ono što u Vašingtonu ne vole - da je učešće Rusije od vitalnog značaja za nalaženje rešenja u Siriji.
Ukinite vize, pa readmisija
Sporazum koji je Turska potpisala sa EU o prihvatanju migranata "neće biti moguć" ukoliko EU ne ispuni dato obećanje o viznoj liberalizaciji za turske građane, izjavio je Erdogan francuskom "Mondu" i dodao da EU nema iskren odnos sa Turskom jer je bezvizni režim za Turke trebalo da se primenjuje od 1. juna.
- Ukoliko naši zahtevi nisu zadovoljeni, ni readmisija migranata nije moguća - rekao je Erdogan.