Poziv Poljskoj da napadne moskovski metro, RT i Sputnjik
Nedavni poziv uticajnog Atlantskog saveta Poljskoj da se uključi u otvoreni elektronski rat protiv civila u Rusiji i protiv državnih medija kao što su RT i Sputnjik u potpunoj je suprotnosti sa međunarodnim pravom.
Uticajni Atlantski savet, kojim predsedava bivši američki ambasador u Singapuru i propali republikanski kandidat na izborima 2012. Džon Hantsmen, objavio je materijal u kojem poziva Poljsku "da zadrži pravo" da napadne rusku infrastrukturu, uključujući moskovski javni transportni sistem i redakcije RT i Sputnjika putem elektronskog rata.
Ta informacija nije procurila preko uzbunjivača u najnovijem objavljivanju informacija Vikiliksa, niti je bilo nacrta dokumenta koji je odbačen nakon što su razumniji umovi analizirali ideju i povukli je. Naprotiv, taj poziv na sajber-rat drsko je objavljen u sred bela dana u članku Atlantskog saveta pod nazivom "Naoružavanje za odvraćanje: Kako bi Poljska i NATO trebalo da se suprotstave oporavljenoj Rusiji".
"Poljska bi trebalo da najavi da zadržava pravo da izvrši ofanzivne sajber-operacije (ali ne obavezno samo kao odgovor na sajber-napade). Vlasti bi takođe mogle da predlože potencijalne mete, koje uključuju moskovski metro, peterburšku energetsku mrežu i ruske državne medije", kao što su RT i Sputnjik.
Iako teško da je upotreba sajber-kapaciteta nešto novo, upotreba "ofanzivnog sajber-napada" protiv civilnih meta kao što su moskovski metro, koji dnevno koristi deset miliona putnika i koji je bio meta nekoliko smrtonosnih napada, nemaran je stav koji bi mogao dovesti do tragičnih posledica.
Osim toga, nerazumno je aludiranje na Sankt Peterburg, grad u kome je tokom 872 dana duge vojne opsade nacista 1,5 milion civila umrlo od gladi, bolesti i sukoba. Takođe, nerazumno je i postavljanje najvećih do sada ratnih igara na rusko-poljsku granicu koje predvode nemačke trupe na 75. godišnjicu invazije nacista, tako da mora da se pohvali doslednost antiruskih vojnih vežbi.
Pročitajte još:
* "Kada bi Rusija napala Poljsku, izbio bi treći svetski rat"
* "Ako bude rata, Rusija ga neće voditi na svojoj teritoriji"
Takođe, tvrdnje u tekstu Atlantskog saveta predstavljaju grubo kršenje člana 51 (2) Ženevske konvencije, u kojem se navodi:
"Civilno stanovništvo kao takvo, kao i pojedini civili, neće biti predmet napada. Zabranjeni su akti ili pretnje nasiljem, kojima je glavni cilj da šire teror među civilnim stanovništvom."
I na kraju, poziv da se napadnu "ruski državni mediji", kao što su RT i Sputnjik, takođe je u potpunoj suprotnosti sa međunarodnim humanitarnim pravom, koje na "potencijalne mete" gleda kao civilne ustanove za koje su strogo zabranjene bilo koje vrste napada. To je posebno i odvojeno od opasnosti cenzurisanja slobodnog prenosa ideja i informacija da uđu na tržište ideja, čije je ograničenje samo po sebi čin propagande koja zabranjuje rasprave o neprijatnim idejama.
Jasno je da se u žurbi za informativnim „hladnim ratom“ sa Moskvom, koji je možda prvi podstakao slučajan pokušaj Hilari Klinton da iskrivi stvarnost koju je otkrio Vikiliks da se ona udružila sa mejnstrim medijima i Nacionalnim komitetom demokrata da namesti izbore protiv Bernija Sandersa, konačno došlo do najopasnije završne tačke.