Zločin koji Japan nikada neće zaboraviti Amerikancima
Japan je u subotu obeležio 71 godinu od bacanja atomske bombe na Hirošimu, a prvi čovek tog grada pozvao je svet da se ujedini u naporu za zabranu nuklearnog oružja.
Ove godine, redovna ceremonija održana je nekoliko meseci pošto je Barak Obama bio prvi predsednik SAD posetio Hirošimu i odao počast žrtvama tog američkog oružja.
Pročitajte još:
* SAD se nikada nisu izvinile za Hirošimu
* Osmeh na licu, srce atomske bombe u ruci
* Sećanje na dan kada je Amerika u trenu ubila 140.000 ljudi
Oko 50.000 učenika komemoracije, uključujući premijera Šinzo Abea i predstavnike više od 90 stranih država, održalo je minut ćutanja u onom trenutku kada je 6. avgusta 1945. godine, atomska bomba pala na grad, preneo je AFP.
Gradonačelnik Hirošime Kazumi Matsui pozvao je svet da, "ujedinjen i sa žarom", preduzme akciju za ukidanje atomskog oružja, "tog krajnjeg oblika nečovečnosti".
Premijer Abe je ponovio da će se Japan i dalje zalagati za uklanjenje atomskog oružja u svetu.
U bombarodvanju Hirošime stradalo je 140.000 ljudi, neki odmah, a neki kasnije od posledica povreda ili radijacije. Tri dana kasnije, na isti način je živote izgubilo oko 70.000 ljudi u Nagasakiju.
Mnogi u Japanu smatraju da je to bio ratni zločin, kako zbog same razorne prirode atomskog oružja, tako i zbog toga što su meta bili civili.
Obama je u maju, prilikom posete Hirošimi, rekao da se tim bombardovanjem svet promenio i da se pokazalo da "čovečanstvo poseduje sredstva da uništi sebe".
On tada nije uputio izvinjenje za bombadovanje, insistirajući na tome da ne želi da preispituje odluku tadašnjeg predsednika Haija Trumana da na Japan baci atomsku bombu.