"Ruski poziv iskren, NATO jedno priča, drugo radi"
Rusko Ministarstvo odbrane pozvalo je stručnjake NATO-a na konsultacije o vojno-političkoj situaciji u Evropi.
Kako je naveo zamenik ruskog ministra odbrane Anatolij Antonov, Rusija je spremna na konstruktivni dijalog sa Alijansom o pitanjima od zajedničkog interesa, bez obzira na razlike u pogledima i posledice odluka minulog samita NATO-a u Varšavi.
Rekaciju NATO-a teško predvideti
Goran Jevtović, pukovnik u penziji i vojni analitičar, za Sputnjik ocenjuje da je poziv Rusije iskren gest, koji je za svaku pohvalu, ali da je pitanje kako će NATO reagovati.
- Pretpostavljam da će njihov odgovor biti pozitivan i verujem da će doći do nekog susreta na višem nivou. Međutim, ne treba zaboraviti na strateški koncept NATO-a zaokružen na poslednjem samitu u Varšavi, i da je tamo Rusija jasno označena kao agresor, a Moskvi je postavljen niz uslova. U tom kontekstu, ne znam da li se može nešto specijalno očekivati u smislu poboljšanja odnosa, ali je svako dobro da se razgovara -kaže Jevtović.
Kad je reč o smanjenju tenzija između Alijanse i Rusije, Jevtović napominje da je diplomatija NATO-a jedna stvar, a ono što rade u praksi nešto sasvim drugo.
- Ako uzmemo u obzir činjenicu da se oni intenzivnije naoružavaju, da formiraju nove, ozbiljne komande - kao što je komanda multinacionalnog korpusa u istočnoj Evropi ili multinacionalna divizija u Rumuniji, a da ne govorim o raketnim štitovima - onda je to u direktnoj koliziji sa onim što tvrde. Njihova politika, najjednostavnije rečeno, svodi se na to da koriguju stvari u hodu, i to u onoj meri u kojoj im se pruži ozbiljniji otpor - ali mislim da njihovi strateški, geopolitički ciljevi neće nestati. Oni žele da pokore čitav svet - ocenjuje Jevtović.
I Mihail Smolin, zamenik direktora Ruskog instituta za strateška istraživanja misli da neće doći do nekih konkretnih promena u odnosima Rusije i NATO-a.
- To će verovatno biti samo konsultacije, koje se inače održavaju i kada NATO na sva zvona tvrdi da je obustavio kontakte s Moskvom. Postoji objektivna stvarnost u spoljnoj politici - one situacije kad su predstavnici države prinuđeni da sarađuju čak i u vrlo zategnutim odnosima. Uzmimo za primer probleme u vezi sa Sirijom ili Ukrajinom, ali i druge manje konflikte — Moskva i NATO će imati o čemu da razgovaraju - kaže Smolin za Sputnjik.
NATO zabrinut zbog uspeha Rusije
Predsednik Centra za društvene i političke studije Georgij Fjodorov veruje da je NATO zabrinut jer se Rusija adekvatno nosi sa svim izazovima koje joj Alijansa plasira.
- Rusiji je interesantno to što NATO vodi agresivnu i ekspanzionističku politiku, i u svoju orbitu dodaje nove države. Naravno, Alijansa ne bi trebalo da podržava incijative antiruskog karaktera i da postavlja novo naoružanje na granicu s Rusijom, i treba da prekine sa hladnoratovskom retorikom - kaže Fjodorov za Sputnjik.