Evropu muče "tajne metode" Rusije
Ekspertska grupa Evropske narodne partije objavila je istraživanje u kojem se spekuliše da Rusija tajno promoviše kriminalne planove preko kompleksnih organizacija koje deluju u regionu i koje finansira Moskva.
Antiruska paranoja u Evropi dostigla je nivo dovoljno kritičan da je inspirisao Centar Vilfred Martens za evropske studije da objavi uputstvo za zapadnjake od 86 strana o navodnim tajnim metodama koje Rusija koristi za kontrolu i podizanje svog ugleda u javnosti.
Evropa koju trenutno muči izbeglička kriza, napuštanje saveznika, unutrašnji politički sukob i niz terorističkih napada, ipak identifikuje prosvećeni lični interes Rusije kao najznačajniju pretnju svojem kontinentalnom identitetu, sugerišu autori.
Prema studiji ovog "vuka u jagnjećoj koži", postoji široka mreža nevladinih organizacija koje organizuje vlada, kriptonevladine organizacije (NVO) i ekspertske grupe usmerene na pomeranje evropskog javnog mnjenja prema pozitivnoj slici Ruske Federacije i njene politike.
"NVO i ekspertske grupe van Rusije igraju posebnu ulogu u spoljnoj politici zemlje", navodi se u izveštaju i dodaje da "se oni koriste kao sredstva za legalizovanje politike i manipulisanje javnim mnjenjem u inostranstvu".
Pročitajte još:
* "Pritisak NATO-a može dovesti do rata sa Rusijom"
* Američki bombarderi vežbali postavljanje mina na ruskoj granici
U svom istraživanju briselska ekspertska grupa pozvala je EU da istraži aktivnosti ovih organizacija i da hitno preduzme akcije protiv onoga što smatra ruskom definicijom "meke moći“. Autori sugerišu da se ova definicija oslanja na prinudu, protivi demokratiji i ljudskim pravima, pruža "tradicionalne vrednosti“ i "jakog vođu“, za razliku od onog što Kremlj smatra slabim zapadnim političarima i, naravno, promoviše priču da su SAD zajednički neprijatelj Rusije i Evrope.
Prema ovom istraživanju, da bi manipulisala donosiocima odluka i javnim mnjenjem u EU, Rusija koristi skalabilna sredstva koja variraju od jedne do druge zemlje. Rusija, studija uslužno otkriva, potpiruje latentni antiamerikanizam u Francuskoj, fokusira se na poslovne veze u Italiji, izgrađuje se na veri u zemljama sa pravoslavnom manjinom i podržava ideju panslavizma u slovenskim zemljama, da navedemo samo neke od agitprop poteza.
Baltičke zemlje su podložnije ruskoj propagandi od ostalih delova EU, naglašava studija.
U izveštaju se pominje i novinska agencija Sputnjik kao jedna od ruskih medijskih kanala koji izveštava o aktivnostima pomenutih institucija. Između ostalog, Sputnjik se optužuje za "širenje mržnje protiv izbeglica iz Sirije“.
Izveštaj ekspertske grupe Evropske narodne partije poziva Brisel da agresivno promoviše sopstvenu priču unutar bloka svojih 29 zemalja-članica, da se odupre uticaju Rusije i da obezbedi da se politika i obaveštajne službe EU fokusiraju na "tajne ruske aktivnosti".