Legendarni sovjetski Su-27 i dalje žari i pali
Najbolji avion iz sovjetskog arsenala, suhoj Su-27 "Flanker", ušao je u službu 1985. godine, ali i dalje je strašan i svestran borbeni avion četvrte generacije koji se pretvorio u izvozni bestseler, napisao je analitičar Robert Farli za "Nešenel interest" i dodao da je, uprkos godinama, pred ovim avionom svetla budućnost.
"Poslednji veći lovac četvrte generacije koji je ušao u službu, Su-27 se dokazao kao izuzetno uspešan dizajn“, istakao je taj analitičar za "Nešenel interest“.
"Dovoljno velik i snažan da izdrži niz modifikacija i poboljšanja, ’Flanker‘ bi trebalo da služi (pa čak i da se proizvodi) još neko vreme".
Avion Su-27 je dvomotorski supermanevarski lovac sa značajnim sposobnostima. Može da razvije maksimalnu brzinu od 2,35 maha i preleti do 3.500 kilometara. Taj avion može da dostigne visinu od 19 kilometara sa maksimalnom poletnom masom od 30,45 tona.
"On može da ponese do osam raketa vazduh - vazduh (koje su uglavnom manjeg i srednjeg dometa, a druge varijante su prilagođene za borbu van granica vidljivosti) ili mnoštvo bombi i raketa. U rukama iskusnog pilota, Su-27 može da izvede neverovatan broj manevara od kojih mnogi oduševljavaju publiku na aero-mitinzima širom Rusije i Evrope", objašnjava Farli.
Prvi let Suhoja 1977
Avion koji je dizajnirala i proizvela kompanija "Suhoj“ prvi put je poleteo 1977. godine. Trebalo je da se ta letelica takmiči sa četvrtom generacijom američkih lovaca, "Graman" F-14 "Tomket" i F-15 "Igl". Osamedesetih godina 20. veka napravljeno je ukupno 809 Su-27.
"Napravljen da bi pobedio američke lovce iznad srednje Evrope tokom sukoba NATO - Varšavski pakt i da bi patrolirao vazdušnim prostorom iznad Sovjetskog Saveza protiv upada američkih bombardera, Su-27 je preživeo Hladni rat i postao jedan od najviše izvoženih borbenih aviona“, objasnio je viši asistent Škole za diplomatiju i međunarodnu trgovinu Peterson na Univerzitetu u Kentakiju.
Taj borbeni avion služi u avijacijama Angole, Etiopije, Indonezije, Eritreje, Kazahstana, Mongolije, Ukrajine, Uzbekistana i Vijetnama. Kina od 1998. godine proizvodi derivat Su-27 koji je poznat kao "Šenjang" J-11.
Sajt Vojne fabrike aviona Suhoj“ Su-27 "Flanker" naziva "pravim klasikom" i "jednim od najboljih borbenih aviona svoje generacije". U stvari, on je toliko dobar da bi i najbolji avion iz američkog arsenala imao prilične probleme da ga pobedi.
Avion "Lokid Martin" F-35 "Lajtning II" mogao bi da dostigne "samo 3:1 stope pogađanja u poređenju sa ’Mikojanom‘ MiG-29 i Su-27 uprkos svojim stelt prednostima", navodi se u izveštaju "Nešenel sekjuriti netvorka" iz avgusta 2015. godine, u kojem se navodi studija koju su 2009. napravile američka avijacija i "Lokid Martin".