Merkelova smenjuje Junkera
Mediji prenose da je nemačka kancelarka Angela Merkel nezadovoljna time kako se Žan-Klod Junker nosio sa situacijom uoči referenduma u Velikoj Britaniji kao i s planovima da preuzme kontrolu nad pregovorima o izlasku.
- Pritisak da Junker podnese ostavku samo će rasti i Merkelova će to morati da reši iduće godine - izjavio je jedan od nemačkih ministara pod uslovom anonimnosti, dodajući kako je Junker opet pokazao da radi protiv zajedničkog interesa i da je njegova reakcija na Bregzit bila jako štetna.
Koren tenzija leži i u neslaganjima oko toga ko bi trebalo da vodi pregovore s Velikom Britanijom nakon što ona aktivira Član 50: države EU ili, pak, Komisija. Junker je za glavnog pregovarača hteo svog glavnog savetnika Martina Selmajra, ali ga je "zeznuo" Evropski savet koje je osnovalo svoju radnu grupu za Bregzit na čijem je čelu belgijski diplomata Didije Seuvs.
Junker i predsednik Evropskog parlamenta Martin Šulc smatraju da odgovor na Bregzit mora biti "više Evrope" i veća ovlašćenja Evropskoj komisiji, dok Merkelova i Šojble smatraju da je "potrebno više Evrope, ali ne i više birokratije". Navodno je čak i sama Angela Merkel rekla da je Junker postao deo problema.
Pacovi prvi beže
Gi Verhofštat, čelnik libirala, rekao je "pacovi beže s broda koji tone". - Ili će se EU promeniti, ili će umreti. Savet mora priznati da građani nisu protiv Evrope, nego protiv ove Evrope - rekao je on.
Za nemačkog ministra finansija i političara čiji se glas ozbiljno sluša, porast demagogije i intenziviranje euroskepticizma na celom kontinentu, više nikako nije održivo. Evropa mora da napravi brze poteze kako bi građanima šokiranima Bregzitom pokazala snagu, poručio je ministar Volfgang Šojble. Iako i sam zagovornik ideje o "više EU", Šojble tvrdi kako sada nije vreme ni za velike vizije, ni za reforme, nego za pragmatično delovanje. Potrebno je, tvrdi on, rešiti ključne probleme s kojima se EU muči kako bi Unija dobila nazad poverenje svojih 508 miliona stanovnika. A ako bude potrebno, smatra Šojble, treba zaobići i "spori Brisel" te probleme rešiti na međuvladinom nivou.
- Ako svih 27 država ne stane iza ideje, krenimo s manje njih. A ako Evropska komisija ne bude delovala skladno tome, uzećemo stvari u svoje ruke i rešiti probleme između vlada - tvrdi Šojble.
Retro-nacionalisti
Na sednici EP Junker je kritikovao zagovarače Bregzita:
- Oni su retro-nacionalisti, a ne patriote - rekao je on, dodajući da "patriota ne bi napustio brod kada situacija postane teška" i da "nisu imali plan kako dalje" aludirajući na niz ostavki, od britanskog premijera Dejvida Kamerona, preko glavnih bregzitovaca Borisa Džonsona i Najdžela Faraža. I čelnik Evropske narodne stranke Manfred Veber izjavio je da su Džonson i Faraž "skočili s broda" kada je postalo komplikovano - rekao je Veber, te nazvao takvo ponašanje "kukavičlukom".
Taj koncept se, dodaje, pokazao uspešnim tokom krize evra. Šojble predlaže nekoliko rešenja: šemu obuke za milione nezaposlenih mladih ljudi, "energetsku uniju" od koje bi koristi imali istočni partneri EU, zajedničku vojnu nabavku kako bi se uštedeo novac i stvaranje evropskog digitalnog "klauda" nauštrb američkog monopola.
- Situacija je toliko ozbiljna da moramo prestati da igramo uobičajene evropske i briselske igre. EU je možda pred najvećim testom u svojoj istoriji - tvrdi Šojble, navodeći kako i dalje smatra da je Žan-Klod Junker prava osoba za funkciju predsednika Evropske komisije.
- Ja sam gurao Junkera - rekao je Šojble.