London gubi privilegije
Prerano su se poradovali oni koji su želeli da održe opelo Evropskoj uniji nadajući se skorom raspadu i nagađajući ko će sledeći povući nogu. Razočarani će biti i oni koji bi osvetnički da vide Britaniju na kolenima, kažnjenu i poniženu zbog noža u leđa Evropi, zaključak je posle dvodnevnog istorijskog, a opet neformalnog samita EU u Briselu.
Britanija će izgubiti privilegije. Neće moći da uživa status kakav imaju Norveška ili Švajcarska iz prostog razloga što te dve zemlje poštuju četiri temeljne slobode na kojima EU počiva - kretanje kapitala, ljudi, robe i usluga. Britanci neće "ljude". Zato su i glasali da odu iz EU.
- Norveška poštuje pravila zbog kojih je Britanija odlučila da ode. I Švajcarska i Island. Zato nema govora da Britanci u pregovorima mogu da biraju samo dve ili tri slobode. Ili sve ili ništa - bio je jasan Fransoa Oland, predsednik Francuske.
Čelnici 27 zemalja članica, koji su se u sredu prvi put sastali bez Velike Britanije, istakli su da će ta zemlja morati da poštuje četiri temeljne slobode ako želi pristup jedinstvenom evropskom tržištu. Pozvali su Britaniju da što pre zatraži pokretanje pregovora o razdruživanju i istakli da se pre službenog zateva ne mogu voditi bilo kakvi pregovori.
Ogroman ulog
Velika Britanija 44 odsto svoje robe izvozi na tržište EU i za London bi bilo veoma opasno da izgubi makar i deo tog udela. S druge strane, Evropska unija ima suficit u trgovini s Britanijom od oko 100 milijardi evra godišnje i nijedna zemlja EU ne želi da izgubi deo tog novca. Primera radi, jedna petina kompletne nemačke auto-industrije ide za Britaniju, a ukupan izvoz Nemačke u tu zemlju vredi 98 milijardi evra godišnje. Stoga, nije realno očekivati da Berlin kažnjava London jer bi time sebi pucao u kolena, što bi zemlju koštalo stotina hiljada radnih mesta.
Smernice za pregovore s Velikom Britanijom definisaće Evropski savet.
"Nadamo se da ćemo u budućnosti imati Ujedinjeno Kraljevstvo kao bliskog partnera. Svaki sporazum koji će biti zaključen s Ujedinjenim Kraljevstvom kao trećom zemljom moraće da se temelji na ravnoteži prava i obveza. Pristup jedinstvenom tržištu zahteva prihvatanje sve četiri slobode", kaže se u zajedničkoj izjavi koju su prihvatili čelnici 27 zemalja članica.
Uzalud je odlazeći premijer Dejvid Kameron u Briselu i Londonu ponavljao da će EU morati da izađe u susret britanskim građanima u pogledu zaustavljanja migracija. Njegov apel je naišao na zid odbijanja.
Pročitajte još:
* "Posle Bregzita sledi konjska trka Austrije i Danske"
* Ako Britanci odu iz EU, hoće li London otići iz Britanije?
Pojednostavljeno rečeno, ako Britanci žele da trguju bez carina i drugih ograničenja, moraće da prihvate radnike iz EU. S tim ciljem su se čelnici dogovorili da se ponovo sastanu na neformalnom sastanku u Bratislavi 16. septembra. Dok Britanci još ne znaju kako da se razvedu s Evropom, Brisel je sve razradio. Iskusni belgijski diplomata, Flamanac Didije Seuvs, vodiće operativni tim EU koji će s predstavnicima britanske vlade pregovarati o uslovima izlaska Velike Britanije iz Unije.
Ovaj 51-godišnji profesionalni diplomata, otac dvoje odrasle dece, koga njegovi kolege u belgijskim medijima opisuju kao "najbolje što belgijska diplomatija ima", ima bogato iskustvo. Završio je studije evropskog prava i diplomatskih nauka, a pre ulaska u evropsku diplomatiju radio je kao ataše u belgijskoj ambasadi u Vašingtonu.
- Kreativan je i dobar taktičar. Zna da se postavi i odmah uviđa prilike za kratkoročni ili dugoročni dogovor - opisao ga je jedan od kolega.