"Puč" protiv Borisa i Korbina
Britanija je podeljena nacija i to ne samo u odnosu na članstvo u EU, već i unutar političkog sistema s obzirom na to da se tresu i dve vodeće partije Ujedinjenog Kraljevstva.
Vođa grupe za izlazak iz EU, konzervativac Boris Džonson bio je već viđen na čelu partije, a automatski i vlade posle ostavke Dejvida Kamerona. Ali, onda se dogodio obrt i Džonson je odustao od kandidature.
Tereza Mej, ministarka policije, prva je najavila da će izazvati Džonsona u Konzervativnoj partiji. Ona je rekla da će njena kandidatura biti "odraz realnih obećanja i mogućnosti", što sugeriše da to nije slučaj sa Džonsonom.
- Nakon referenduma prošle nedelje, naša zemlja traži snažnog i priznatog vođu da prođe ovo razdoblje ekonomske i političke nesigurnosti i da dogovori najbolje uslove za izlazak iz EU - rekla je Mej.
A onda je i Majkl Gov, ideolog Bregzita iz relativne senke i ministar pravosuđa najavio svoju kandidaturu.
- Više puta sam ponavljao da ne želim da postanem britanski premijer, ali su se okolnosti promenile posle tereta odgovornosti koji nam je nametnuo referendum. Takođe, iako sam podržao Džonsona u kampanji o Bregzitu, ne mislim da je on sposoban da ponudi vođstvo kakvo nam je potrebno, niti da formira tim za teške zadatke pred nama - rekao je Gov.
Nova Megi u Dauning stritu
Terezu Mej (59) je na dužnost ministarke unutrašnjih poslova izabrao Kameron 2010. Ponekad je nazivaju "novom Margaret Tatčer" zbog čvrstih gledišta bilo da se radi o delinkventima, ilegalnim migrantima ili islamističkim propovednicima. Mej je evroskeptik u duši, ali se nije zauzela za Bregzit jer je ostala odana premijeru Kameronu.
Ni kod laburista nije ništa bolje. Posle serije ostavki ministara vlade u senci lider Laburističke partije Džeremi Korbin, koga su pod nadimkom "crveni Korbin" pre devet meseci članovi stranke nadmoćno izabrali za predsednika, i dalje je tvrdo pri stavu da ne treba da podnese ostavku. Njega će, ipak, posle izglasavanja nepoverenja poslanika laburista u Vesminsteru izazvati Anđela Igl, a možda i još neko od viđenijih laburista.
Naime, Korbinu je poverenje dalo samo 40 poslanika laburista, a 172 je bilo protiv njega. Da bi se kandidovao na izborima, mora da ga podrži bar 50 poslanika, kojih izgleda nema. Stoga, iako ga podržava dobar deo članstva i sindikati, Korbin je sada u panici da li će uopšte moći da se nadmeće na unutarstranačkim izborima.
Podsetimo, Dejvid Kameron je obećao (ali ne i podneo) ostavku na premijersku funkciju i do 9. septembra bi trebalo da bude poznato ime novog premijera za koga će glasati 145.000 članova Konzervativne partije između dva ili dvoje finalista.