Ko voli Ruse, a ko ih nikako ne "miriše"?
Najveći indeks neprijateljstva prema Rusiji zabeležen je u pet zemalja: Češkoj, Poljskoj, Nemačkoj, Ukrajini i SAD, navodi Ruski institut za strateška istraživanja. Prema tom indeksu iz 2015. godine, među "neprijatelje" Rusije spadaju i Austrija, Japan, Švedska, Estonija, Švajcarska i Velika Britanija.
U izveštaju piše da je u 2015. godini došlo do značajnog smanjenja negativno intoniranih vesti o Rusiji u zapadnim medijima.
Pročitajte još:
* Ove zemlje Rusi smatraju najvećim neprijateljima
* Kako je došlo do eksplozije rusofobije u Evropi?
* "Vašington tajms": Rusija je pokazala ko je gazda na Bliskom istoku
Veliki nivo neprijateljstva prema Rusiji bio je karakterističan za većinu evropskih država u 2014. godini, a za promenu stanja tokom 2015. godine zaslužno je poboljšanje saradnje između Rusije i Zapada u borbi protiv terorizma i intenziviranje dijaloga.
Teroristički napadi u Parizu odigrali su veliku ulogu u razumevanju da postoji zajednički neprijatelj koji prijeti obema stranama, bez obzira na političke nesuglasice.
Prema istraživanju Ruskog instituta, antiruska medijska politika najčešće je sprovođena u anglosaksonskim zemljama, ali i u Japanu, Gruziji, Jermeniji, Ukrajini i Belorusiji, kao i u većini članica EU.
U nekim evropskim zemljama postoje izvesna odstupanja od ovog trenda, pre svega u Italiji, Belgiji, Francuskoj, Češkoj, ali i Moldaviji.
Jedine države u kojima su dominantne pozitivne tendencije u medijskom izvještavanju o Rusiji su Sirija i Kuba. S druge strane, u severnoj Evropi primećuje se suprotan proces, odnosno rast antiruski obojenih sadržaja, na primer u Norveškoj i Finskoj.
Najznačajnija promena u zemljama BRIKS-a dogodila se u Brazilu i Južnoafričkoj Republici, čiji su mediji u 2014. godini većinom bili neprijateljski raspoloženi prema Rusiji, ali su u prošloj godini zauzeli neutralne stavove.