"Razvod EU i Britanije dug i mučan i trajaće godinama"
"Ukoliko građani Velike Britanije odluče da napuste Evropsku uniju na predstojećem referendumu, u početku se neće dogoditi ništa posebno, jer bi taj rastanak nalikovao razvodu pred sudom i trajao godinama", ocenjuje Dojče vele dodajući da niko u sedištu EU ne zna detalje.
Janis Emanulidis, iz Centra za evropsku politiku, ocenjuje da bi izlazak iz EU bio loša vest za sve sa britanskim pasošem. Povodom glasina u hodnicima Evropske komisije da bi, u slucaju Bregzita, Londonu odmah bilo oduzeto pravo glasa, Emanulidis je rekao da bi Britanija do konačnog istupanja imala pravo glasa ističući, međutim, da je mnogo toga nejasno.
- Ovo još nikada nismo imali. Idemo u neistražene vode i postoji veliki broj upitnika - ocenio je Emanulidis, prenose Dojče vele.
Međutim, kako je rekao, preostalih 27 članica EU ne bi bilo nimalo popustljivo prema Ujedinjenom Kraljevstvu u slučaju Bregzita, a nepoznato je i kakav bi bio odnos EU i njene eventualno bivše članice.
- Biće to dug i naporan proces za koji ne znamo ni koliko bi trajao. Neće biti baš prijateljske atmosfere - istakao je Emanulidis.
Poslanica iz redova laburista Glenis Vilmot veruje da bi mogla da ostane skoro do kraja trenutnog saziva parlamenta 2019. godine jer će, kako navodi, proći nekoliko godina dok se ne ispregovaraju modaliteti istupanja Britanije iz EU.
Ukoliko građani Velike Britanije izglasaju izlazak iz EU na predstojećem referendumu to će biti, kako je ocenila "skok u tamnu rupu", dodajući da bi Britanija bila jača ukoliko bi nastavila saradnju sa EU. Ona, takođe, ističe da ne zna kakav bi bio odnos Ujedinjenog Kraljevstva i EU.
Neimenovani portparol rekao je da nema ni plana B ni modusa kako bi se pregovaralo o istupanju iz EU.
Jedan od perjanica među zagovornicima napuštanja EU Najdžel Faraž voleo bi da, kako navodi Dojče vele, njegova zemlja i dalje slobodno trguje s ostatkom EU, ali da ne mora više da plaća u zajednički budžet.