Škotska: Putuj Britanijo, mi ostajemo u EU
Ukoliko Velika Britanija za šest dana na istorijskom referendumu odluči da izađe iz EU, Škotska će po svemu sudeći samostalno zatražiti članstvo u elitnom evropskom klubu.
Razlog za ovakvu pretpostavku jesu brojne ankete javnog mnjenja u Škotskoj koje pokazuju da građani te oblasti u velikoj većini žele da ostanu deo Evropske unije. Glavni razlog škotske privrženosti Evropskoj uniji je finansijske prirode.
Prema podacima ekonomskih stručnjaka, koje su kao argumente izneli protivnici Bregzita, u slučaju izlaska iz EU svaki Škot biće siromašniji za oko 5.500 evra godišnje. Pomisao na takvu rupu u godišnjem budžetu dodatno motiviše Škote da 23. juna zaokruže opciju koja garantuje ostanak u EU.
Industrija viskija u Škotskoj zapošljava 35.000 ljudi i čini četvrtinu celokupnog izvoza hrane i pića u Velikoj Britaniji. Devedeset odsto proizvedenog viskija prodaje se van Britanije. Škotska godišnje od prodaje viskija zaradi 5.5 milijardi dolara.
Brojni škotski nacionalni proizvodi, poput čuvenog viskija, u velikoj meri se izvoze u zemlje Evropske unije. Primera radi, čak 45 odsto sveg viskija koji se proizvede u Škotskoj izveze se i prodaje u EU. Ukoliko dođe do Bregzita, taj procenat bi se momentalno srozao, pre svega zato što Škotska više ne bi imala status zemlje EU.
Aleks Salmond, nekadašnji premijer zemlje i bivši lider Škotske nacionalne partije, najavio je da će se, u slučaju Bregzita, Škotska otcepiti od Velike Britanije i u roku od dve godine zatražiti ponovni prijem u EU, ali tada kao samostalna država.
5.500 hiljada evra manje u godišnjem budžetu imaće svaki Škot u slučaju Bregzita.
- Ako budemo na silu izvučeni iz EU, i to zahvaljujući većinskoj volji engleskog glasačkog tela, postalo bi pitanje dana kada bi bio organizovan novi referendum o nezavisnosti - istakao je Salmond.
Njegove reči dobijaju na težini ako se ima u vidu da Škoti, sa svojih pet miliona stanovnika, predstavljaju jako mali faktor u ukupnom broju glasova na referendumu, u poređenju sa 53 miliona Engleza, koji čine 84 odsto glasačkog tela koje će odlučivati o Bregzitu.
Iako je 55 procenata Škota 2014. godine glasalo za ostanak u okviru Velike Britanije, ukoliko bi ih Englezi, kako Salmond kaže, "isterali iz EU protiv njihove volje“, novi referendum o otcepljenju od Britanije imao bi potpuno drugačiji ishod.
Jer možda 55 odsto Škota želi da ostane u Velikoj Britaniji, ali više od 80 odsto Škota želi da bude u Evropskoj uniji. Kako trenutne brojke pokazuju, kada bi morali da biraju između Britanije i EU, stanovnici Škotske bi skoro sigurno odabrali drugu opciju, i sami okušali svoju sreću u EU.