Turska dočekala aktiviste iz Gaze kao heroje
Više stotina aktivista iz konvoja, koji je bio izložen napadu izraelskih komandosa, doputovalo je danas u Tursku, gde ih je na aerodromu dočekalo više hiljada ljudi noseći turske i palestinske zastave. Tri turska aviona dovezla su aktiviste iz Tel Aviva, ali i devet drvenih sanduka u kojima su tela ubijenih prilikom upada komadosa na brodove.
Građane koji su došli da pozdrave učesnike humanitarnog konvoja zarobljebog u Izraelu predvodio je zamenik premijera Turske Bulent Arink. On je u zapaljivom govoru na aerodromu optužio Izrael za pirateriju i rekao da Turska potpuno podržava humanitarnu organizaciju, koja u zapadnim zemljama već počinje da se kvalifikuje kao islamska i kontroverzna, a koja je organizovala put za Gazu.
Svi aktivisti koji su stigli u Tursku biće poslati na medicinska ispitivanja, a iz Izraela su deportovani bez ličnih stvari sa kojima su krenuli. Jedino što su im izraelske vlasti vratile su pasoši i garderoba za put, izveštava novinar BBC-ja iz Istanbula.
"Bili smo uplašeni, oteti i napadnuti dok smo nosili pomoć ljudima u Gazi", rekao je jedan od aktivista, britanski državljanin turskog porekla Mustafa Ahmet.
Većinu od 466 humanitaraca, koji su doputovali na aerodrom u Istanbulu, čine Turci, ali među njima ima i britanskih, norveških, holandskih i španskih državljana, a tu je i srpski državljanin Srđan Stojiljković.
Otac Srđana Stojiljkovića rekao je da mu se sin javio sa aerodroma u Izraelu i da čeka avion ka Istanbulu. "Srđan mi se javio i rekao da treba da ih smeste u avion i deportuju u Istanbul. Zvučao je onako... Dobro... Rekao je da su u pritvoru Izraelci bili korektni prema njemu. Međutim, požalio se da su mu oduzeli mobilni telefon, laptop i kameru“, ispričao je Slobodan Stojiljković za "Blic".
Na aerodromu u Istanbulu Stojiljkovića se spremao da sačeka predstavnik konzularnog odeljenja naše ambasade u Turskoj i obezbedi mu smeštaj do prvog redovnog leta za Beograd ukoliko se Srđan Stojiljković ne odluči drugačije.
Priče koje se ne podudaraju
Nekoliko pristiglih aktivista ispričalo je novinarima da je broj poginulih veći i optužilo izraelsku vojsku da skriva tela i uništava forenzičke dokaze. Predsednik turske humanitarne organizacije koja je organizovala odlazak konvoja ka Pojasu Gaze Bulent Jildrim rekao je da su vojnici ubili lekara koji je želeo da se preda i da su bacali tela u more. Izrael je poslao komandose na šest brodova na kojima je bilo skoro 700 aktivista pošto su organizatori misije ignorisali pozive vlade da teret dovezu u izraelsku luku, gde bi bio pregledan i prebačen u Pojas Gaze. U većini slučajeva putnici su se predali vojnicima, ali je otpor pružen na najvećem brodu "Mavi Marmara", koji je plovio pod turskom zastavom. Izraelski komandosi spustili su se konopcima sa helikoptera, a na amaterskim video-snimcima se vidi da aktivisti vojnike napadaju metalnim šipkama, dok je jedan vojnik zbačen sa palube. Drugi vojnici su skočili su sa palube broda kako bi pobegli od razbesnele mase. Izraelske vlasti tvrde da su vojnici napadnuti noževima, šipkama, a da je vatra otvorena iz dva pištolja koji su oteti od vojnika. Vojnici su potom uzvratili pri čemu je ubijeno devet aktivista. Izraelski premijer Netanijahu je rekao da se na brodu nalazila "zlobna rulja", a da humanitarni konvoj nisu činili "brodovi ljubavi već brodovi mržnje". Zbog toga je reakcija izraelske vojske, prema njegovim rečima, bila potpuno opravdana. |