Moraju sa nečim protiv Rusa: Moćan američki bombarder vredan 100 miliona dolara
Najnoviji američki borbeni avion F-35 našao se u središtu kontorverzi zbog cene i dizajna, pa je tako predmet polemika čak i skupocena kaciga pilota. Najsavremeniji Lokid Martin F-35 košta, naime, oko 100 miliona dolara po letelici, što ne uključuje cenu motora.
Troškovi dizajna, stavljanja u pogon i proizvodnje do sada se procenjuju na oko 350 milijardi dolara i više. Još kontroverznija je, međutim, kaciga od 400 hiljada dolara, koja je integralni deo oružanog sistema aviona.
Pročitajte još:
* Tehnološko čudo omanulo: Jedan ruski avion pobedio bi tri američka
Major Vil Andreota, veteran američkih vazdušnih snaga i komandant pilotskog tima za avione F-35 , brani taj program i objašnjava da kaciga ima sve informacije o aktiviranju oružanog sistema, i to kad se gleda pravo i u stranu.
- Dostupni su mi svi podaci iz letelice, zbog čega je ovo više od kacige. Na gornjem delu se nalazi centralni kompjuter, koji obrađuje informacije i odlučuje o tome šta će mi prikazati. Ovo je takozvani vizir, koji funkcioniše kao ekran, gde se prikazuju svi podaci - objašnjava Andreota, prenosi Glas Amerike.
Na kacigi se nalaze skupe kamere, koje omogućavaju pilotu ga gleda izvan i unutar kokpita. Takođe ima kamere sa infracrvenim zracima.
Den Grejzer iz Projekta za nadzor vlade kaže za Glas Amerike da kaciga ukazuje na veći problem - a to je stavljanje previše stvari u jedan paket.
- Da bi se objedinila sva ta tehnologija, gomilaju se troškovi i složene komponente, koje kasnije treba održavati, zato što je reč o još jednoj stvari u ovoj letelici koja može da se pokvari u budućnosti - navodi on.
Kamere za kacigu su neophodne zato što pilot u avionu F-35 sedi mnogo niže nego u ostalim borbenim letelicama. Grejzer, međutim, smatra da je u pitanju greška u dizajnu.
- Za poreske obveznike to znači da ne plaćamo samo za dizajn kokpita sa pilotom u avionu, već i izdvajamo dodatnih pola miliona dolara za složeni dizajn kacige da bi se prevazišlo nešto što su mogli da reše jednostavnim inženjerskim potezom - kaže on.
F-35 je dizajniran da traje oko 50 godina. Za američke vazdušne snage, mornaricu i marince proizvedeno je 2.500 letelica, uz nekoliko stotina za saveznike koji učestvuju u tom programu, a čiji se piloti trenutno obučavaju u Arizoni, prenosi Glas Amerike.