"Turska će u EU tamo negde oko 3000. godine"
Britanski premijer Dejvid Kameron u nedelju je izjavio da bi mogle da prođu decenije dok Turska ne postane članica Evropske unije, a čak i tada bi Ujedinjeno Kraljevstvo, kao i svaka druga članica EU, imalo pravo veta na ulazak Turske u Uniju.
Pročitajte još:
* Turska ne popušta: Primićemo izbeglice, ako nam ukinete vize
* Britanski ministar u panici: Izađimo iz EU, dolaze Srbi, Crnogorci, Turci...
- Šanse da se Turska uskoro priključi EU su gotovo nepostojeće. Oni su podneli zahtev za clanstvo 1987. godine. Ako se nastavi sadašnji tempo napretka, Turska će postati članica Unije tamo negde oko 3000. godine - istakao je britanski premijer.
Pitanje članstva Turske u EU je jedna od ključnih tema oko koje se lome koplja u debati oko toga da li Britanija treba da ostane u EU, o čemu će se građani te zemlje izjasniti na referendumu zakazanom za 23. juna, podseća francuska agencija.
Kameron, koji se zalaže za ostanak Britanije u EU, rekao je da pristalice izlaska dovode građane u zabludu tvrdeći da će Turska ući u blok.
- Oni praktično tvrde da glasate za izlazak iz EU jer nećemo moći da sprečimo da Turska postane članica Unije. To nije istina. Britanija i svaka druga članica imaju pravo da ulože veto na ulazak druge zemlje u EU - naveo je premijer Britanije.
Zvanična Ankara, koja je podnela zahtev za članstvo u EU 1987. godine, tek je 2005. počela pristupne pregovore.
Kameron je 2010. posetio Ankaru "da bi se založio za članstvo Turske u EU" i dodao" Za to ćemo se boriti", a tokom posete bivšeg predsednika Turske Abdulaha Gula Londonu 2011. ga je uverio da Britanija i dalje snažno podržava napore Turske za priključenje Uniji.