Ugo Čavez - čovek koji je uništio najbogatiju zemlju Latinske Amerike
Venecuela nikada nije bila ekonomski uzor drugim državama, međutim, kada je Ugo Čavez preuzeo dužnost predsednika 1999., bogatstvo od nafte je nestalo brzo, piše u svojoj analizi Blumberg.
Inflacija je postala stalni problem, a 1996. dostigla je čak 100%. Ekonomija nije puno rasla, a gotovo polovina stanovništva je živela ispod granice siromaštva. Jedan politolog je čak izjavio da se zemlja raspada,
Ipak, pre njega, Venecuela je zahvaljujući nafti bila jedna od bogatijih država u Latinskoj Americi, a i finansije vlade su bile u podnošljivo dobrom stanju.
Takva je otprilike bila situacija za Čaveza u prvih 6 ili 7 godina na vlasti. Davao je gomilu novca siromašnima i učinio mnogo stvari koje su izluđivale sindikate i poslovne lidere matice. Čak ga je 2002. godine šef trgovinske komore zamenio kao predsednika, no ovaj pokušaj je propao nakon svega dva dana. U 2005. godini stanovništvo je imalo najveći bruto doprinos po glavi u Latinskoj Americi i bez problema su plaćali svoje račune. Čavezove pristalice su čak uspevale da pronađu neke pokazatelje da siromaštvo i pothranjenost opadaju.
Danas, posle njega, ekonomija Venecuele nalazi se u katastrofalnom stanju. Vlada je već u decembru prestala da objavljuje redovnu ekonomsku statistike, ali je jedan zvaničnik izjavio za Blumberg da je godišnja stopa inflacije dostigla neverovatnih 150%. Nestašica hrane je postala ogroman problem, bankrot se čini neizbežnim, a ni potpuni ekonomski kolaps nije nemoguć.
Tokom svojih poslednjih godina, Čavez, koji je umro od raka u 2013. godine, je zajedno sa svojim novoizabranim naslednikom Nicolasom Madurom, živeo u rasipništvu.
2005. godine, Čaves je svoj pristup vođenju države nazvao "Socijalizam 21. veka". Ali, za ostatak sveta to je više ličilo "petrolizam" - stanje kada je potrošnja novca od nafte glavna svrha i cilj vlade, pa čak i onda kada novac polako nestaje.
Ovaj pristup rezultirao je nemogućom situacijom u zemlji. Da bi mogli da plate svoje račune, vlada je pozajmila 45 milijardi dolara od Kine.
Čavez više nije tu, ali je očigledno da je ovo njegova kriza. Preuzeo je zemlju koja se nekako držala i pretvorio je u državu koja je na dobrom putu da postane izgubljen slučaj.