Crkva u minusu 120.000 franaka!
Crkvena opština Cirih ipak se oglasila zvaničnim saopštenjem povodom teksta pod naslovom "Srpska crkva u Švajcarskoj utajila porez" koji se "slučajno", u jednom beogradskom dnevniku, pojavio samo par dana pred početak Arhijerejskog sabora SPC u beogradskoj Patrijaršiji.
Kako su "Vesti" već objavile u izdanju od prošle subote, penzionisani sveštenik ciriške parohije "Sveta Trojica" Draško Todorović izneo je u tom tekstu teške optužbe na račun prvih ljudi odnedavno ujedinjene Crkvene opštine u Cirihu, kao i nadležnog vladike austrijsko-švajcarskog Andreja. U saopštenju koje demantuje te navode, piše između ostalog sledeće:
Širenje neistina
- Ne radi se, dakle, ni o kakvim finansijskim nepravilnostima, nego o širenju neistina i dezinformacija na štetu prvenstveno naše svete crkve, episkopa Andreja, našeg sveštenstva i vernog naroda - kaže se u saopštenju pravoslavne crkvene opštine Cirih.
"Srpska pravoslavna crkva u Švajcarskoj nikada nije bila državno priznata (nije imala status crkve), nego je od svog osnivanja 1969. godine pa do danas imala status udruženja građana (Verein), što se može videti iz Statuta naše crkvene opštine iz 1969. godine. Današnje statute koje koriste sve crkvene opštine u Švajcarskoj napravila je SPC u Švajcarskoj, u saradnji sa Saveznom vladom Švajcarske i predstavnicima državnih crkava (Landeskirchen).
Na osnivačkoj skupštini Srpske pravoslavne crkvene opštine Cirih, 26. februara 2016. godine, (ujedinjenje su dve crkvene opštine u jednu krovnu organizaciju, o čemu su i "Vesti" opširno izvestile) protinica Helena Todorović, supruga penzionisanog protojereja Draška Todorovića, izjavila je nakon pregleda predloženog Statuta, pred prisutnima na skupštini, da se radi o statutima koje je tada uradila Savezna vlada. Ova izjava zabeležena je u zapisniku Crkvene opštine "Sveta Trojica" sa pomenute Skupštine.
Crkvena opština "Sveta Trojica" je 2001-2002. godine pokušala da dobije državno priznanje u kantonu Cirih, ali je na referendumu ovaj zahtev odbijen. Sve pravoslavne crkve u Švajcarskoj pokrenule su postupak za državno priznanje koji je u toku. U Švajcarskoj su sve pravoslavne crkve organizovane kao udruženja građana (Verein). Budući da naša crkva ima status religiozne zajednice u Švajcarskoj, ona je na osnovu Zakona o porezu, član 171a, oslobođena plaćanja poreza.
Vladika Andrej nije niti smenio niti postavio bilo koga u Švajcarskoj, budući da takva ovlašćenja i nema. Za to su zaduženi isključivo upravni odbori naših crkvenih opština u Švajcarskoj. S tim u vezi, Milutin Šćepanović, bivši predsednik Crkvene opštine "Sveta Trojica", lično je doneo odluku i pismeno podneo ostavku. Na vanrednoj godišnjoj skupštini 8. septembra 2015. ova odluka je prihvaćena.
Ne postoji nikakva "grupa poslušnika" koja zloupotrebljava pečat naše Crkvene opštine, sa ciljem da uzme bankovne račune. Postoji legalno, na Skupštini kao vrhovnom organu jednog udruženja građana, izabrana Uprava, koja je na legalan način preuzela sve bankovne račune na kojima je 8. septembra 2015. godine bilo 18.554,75 švajcarskih franaka. Pored tih pomenutih sredstava, nasledili smo dug Crkvene opštine koji iznosi više od 120.000 švajcarskih franaka.
Potrebno je napomenuti da je sav novac koji je naš narod više decenija davao Crkvenoj opštini, prebacivan na račun Legata, koji je osnovala nekadašnja Uprava, uz saglasnost ili bez saglasnosti tadašnje Skupštine. Volšebno ili ne, u upravi Legata danas nema niti jednog člana Crkvene opštine, ali su zato njeni članovi upravo sveštenik Todorović i njegova supruga, koji svojim potpisima upravljaju tim istim milionima koje pominju - piše u saopštenju Pravoslavne crkvene opštine Cirih.
Puni hramovi
- Narod se uverio u rad naših crkvenih opština, što potvrđuju puni hramovi na nedeljnim i prazničnim bogosluženjima - kaže se između ostalog u ovom saopštenju dostavljenom "Vestima" iz kancelarije Srpske pravoslavne crkvene opštine Cirih.