Evropa će investirati u nove atomske centrale (2): EU ima 114 nuklearki
Nuklearna ofanziva na Evropu posledica je energetskog rata SAD i Rusije, čiji je cilj dvostruk: da se smanji zavisnost Evrope od ruskog gasa i ruskih energenata, ali i da Evropa kupuje energente i u ovom slučaju nuklearnu tehnologiju od američkih investitora kao što je Bil Gejts.
Evropska komisija (EK) sada se služi klimatskim paktom kao argumentom za opredeljivanje za nuklearnu strategiju jer nuklearke ne zagađuju okolinu. To što nuklearna katastrofa može da zbriše život na kontinentu ne uzima se u obzir, pa ni to da ova tehnologija umnožava atomski otpad koji će zračiti milionima godina.
"Bombe" duž granice
Nemački mediji prenose da stranka Zelenih oštro kritikuju ovaj plan EK kojim bi se nemački moratorijum za atomske centrale potpuno obesmislio jer čemu gašenje sopstvenih, ako one uz samu granicu rade uprkos tome što su stare i nesigurne.
Najnoviji skandal oko nuklearki u Evropi pokazao je, kako su "Vesti" pisale, da je punih pet decenija francuska fabrika prodavala felerične delove za centrale. Rezultati ispitivanja izdržljivosti tzv. nuklearnih korita biće gotovi tek 2025. godine.
Utvrđene pukotine u dvema nuklearkama u Belgiji naročito zabrinjavaju. Jedna od njih nalazi se nedaleko od Ahena, pa je nemačka ministarka ekologije u više navrata molila vlasti susedne zemlje (bez uspeha) da odmah započnu višegodišnji proces zatvaranja ovih nuklearki.
Slično je i sa najstarijom francuskom nuklearkom u Fesenhajmu, uz nemačku granicu i nedaleko od tromeđe sa Švajcarskom, čije su vlasti čak predložile da učestvuju u finansiranju gašenja ove centrale.
Iako je za neke ovo razlog više da se odustane od nuklearne tehnologije, EK očigledno u ovome vidi razlog više da se prihvati proizvodnja struje iz mini-reaktora, navodno bezbednijih.
U EU ima ukupno 114 atomskih centrala koje su aktivne u 14 država. Najviše ih je u Francuskoj, zemlji koja se sedamdesetih opredelila za nuklearnu energetsku strategiju obećavajući u budućnosti besplatnu struju svojim građanima. Rezultat je obrnut: nuklearni sektor je skoro u bankrotu, cena struje zato raste, a Francuska je čak primorana da povremeno uvozi električnu energiju. Za sada 14 država ima plan da gradi nove nuklearke na svojoj teritoriji.