Europol - apsolutna kontrola u ime borbe protiv terora (2): Legalni i ilegalni internet
Superpoliciju će interesovati i kojim životnim stilom neko živi, na osnovu čega će biti napravljen profil kretanja i frekventna mesta u kojima se neko kreće. Europol će znati i komunikacione kanale koje koriste i "nevini" građani, kao i transportna sredstva koja preferiraju. Jednom rečju, evropska policija želi da zna sve o svakome i na osnovu toga donosi procenu opasnosti. U ime borbe protiv terorizma, biće skinuta tajnost podataka svih građana.
Sve brže gomilanje kompetencija kod nedemokratski legitimisanih EU službi, u sve kraćim vremenskim razmacima, čine nemogućim da se vode društvene i političke debate o smislenosti i opravdanosti tih mera, primećuje Kop-onlajn.
Otrgao se
Europol ostaje i dalje "blek boks" (crna kutija), za koju niko ne zna šta se u njoj događa, naglašava poslanica Kornelija Ernst. Pritom Evropski parlament i nacionalni parlamenti nemaju pristup aktima, ni moć odlučivanja, čime nad Europolom neće biti nikakve korisne kontrole.
Iako ovaj "evropski FBI" još uvek ne poseduje sopstvena izvršna ovlašćenja, strahuje se da će slobodni nacionalni principi biti žrtvovani zbog nedostatka transparentnih kontrolnih mehanizama na oltaru poslušnosti EU.
Tome su se za sada usprotivili jedino Danci, koji su na referendumu krajem prošle godine glasali protiv toga da ostanu u Europolu. Time neće morati da preuzmu propise EU u sudskoj oblasti, a njihova važna bezbednosna pitanja neće se rešavati u Briselu.
Ostatak građana EU koje niko nikada nije pitao i koji osećaju da su neopravdano na meti nove superagencije, u novije vreme imaju mogućnost da se upuste u proceduru žalbe "u skladu sa propisima EU".
Već godinama partija Levice kritikuje izgradnju policijskih informacionih sistema i upozorava na "data mining" - kada se različite banke podataka međusobno stavljaju u vezu u Europolu. Na taj način je moguće da Ministarstvo unutrašnjih poslova zaobilazi nemačke odredbe o zaštiti podataka.
Poslanica Levice u EU parlamentu, Kornelija Ernst, žestoko je kritikovala ovlašćenja Europola da podeli internet na "legalni i ilegalni", što je pre zadatak suda nego policije. Nova kontrolna prava su više zamagljivanje očiju nego efektivan nadzor, smatra ona.