Pružena ruka su rakete uz granicu
SAD i NATO odbacili su pruženu rusku ruku u znak prijateljstva, a danas optužuju Vladimira Putina i Rusiju za odbijanje saradnje, ističe američki novinar i publicista Patrik Bjukenen. On podseća na niz neprijateljskih poteza Zapada prema Rusiji posle raspada Sovjetskog Saveza.
- Kada se bivši američki predsednik Ronald Regan sastao sa sovjetskim liderom Mihailom Gorbačovom 1986. godine u Rejkjaviku, Putin je imao 30 godina, a sovjetska imperija prostirala se od reke Labe do Beringovog moreuza. Sovjeti su bili prisutni u Africi, u Karipskom moru i u Srednjoj Americi. Sovjetski Savez je bio superdržava koja je parirala Americi - navodi Bjukenen u listu "Amerika konzervativ".
SAD izazvale haos
Čim je Putin uverio Kijev da stupi u carinsku uniju sa Moskvom, video je organizovani državni udar koji su podržali Amerikanci. Video je "obojene revolucije" koje finansiraju SAD u pokušaju da svrgnu sve režime u svetu sa kojima je Moskva u prijateljskim odnosima, napisao je Bjukenen.Zatim je Putin posmatrao "napoleonovsko povlačenje Crvene armije iz Evrope" i raspadanje njegove zemlje na 15 država. SSSR je izgubio trećinu teritorije i polovinu stanovništva.
Crno more, koje je nekad pripadalo Sovjetima, podeljeno je između prozapadne Ukrajine na severu, neprijateljski raspoložene Gruzije na istoku i dve bivše države Varšavskog pakta na zapadu (Rumunije i Bugarske), koje su u međuvremenu postale članice NATO-a.
Ruski vojni brodovi na putu od Sankt Peterburga do Atlantika prolaze pored obala osam država NATO-a. Putin je posmatrao kako zapadna vojna alijansa, uprkos obećanjima datim Gorbačovu, postupno "proždire" istočnu Evropu, ukazuje Bjukenen.
Sada Putin čuje kako američki jastrebovi pozivaju u vojni blok tri bivše sovjetske republike - Moldaviju, Gruziju i Ukrajinu.
"Rusija nije prihvatila pruženu ruku partnerstva i izabrala je put neprijateljstva", izjavio je glavni komandant snaga NATO-a u Evropi Filip Bridlav, citira Bjukenen i pita:
- Zašto tražimo od Putina da doživi širenje NATO-a na istok kao pruženu ruku?
Pročitajte još:
* Amerika misli da Rusija "krvari", ali Moskva nije slomljena
On zaključuje da SAD i Zapad sada ubiraju plodove "lako objašnjivog gneva i negodovanja ruskog naroda zbog načina na koji je iskorišćen raspad sovjetskog carstva".
- Zar nismo mi sami odbili ruku prijateljstva koju nam je pružila Rusija kada smo odlučili da joj nametnemo unipolarni svet, kada smo počeli da se igramo "velikog carstva" i borimo za status "velikodušnog globalnog hegemona" - pita Bjukenen i dodaje:
- Ako se sada zaista dešava drugi hladni rat, da li je Rusija ta koja ga je započela?
A Kosovo?
Zamenik američkog državnog sekretara Entoni Blinken izjavio je u Varšavi da se Zapad suočava sa brojnim izazovima, pominjući tu da je Rusija u Ukrajini "ugrozila suverenitet i teritorijalni integritet jedne nezavisne demokratske zemlje i ideju slobodne i cele Evrope". Akcije Moskve prete da postave novi presedan na evropskom tlu gde su osnovni međunarodni principi najednom dovedeni u pitanje. Ti principi su, kako je prezicirao - da se granice suverenih zemalja ne mogu menjati silom. Zaboravio je - Kosovo?!