Da li će Rusija dati Kurilska ostrva Japanu?
Japanski premijer Šinzo Abe u petak je došao u Soči, u posetu ruskom predsedniku Vladimiru Putinu. Ruski analitičar Gevorg Mirzajan pita se da li je tema razgovora i popuštanje Rusije u vezi sa dugogodišnjim teritorijalnim sporom koji ova zemlja ima sa Japanom oko Kurilskih ostrva.
Kompromis potrebniji Japanu nego Rusiji
- Na predstojećim pregovorima dve strane će pokušati da naprave iskorak, a možda čak i svojevrsni "skok" u pravcu sklapanja mirovnog sporazuma. Međutim, da bi se to dogodilo, dvojica lidera bi morala da dođu do kompromisa po kurilskom pitanju. Na sreću Rusije, kompromis je trenutno potrebniji Tokiju nego Moskvi - naglašava Mirzajan, a prenose ruski portali.
- Naše rukovodstvo je 2004. godine bilo spremno da pođe putem kompromisa na osnovu šeme iz 1956. godine i Japancima da dva ostrva i potom potpiše sporazum. Dva ostrva od četiri, za nas bi to bio kompromis. Druga strana, međutim, ima drugačiji stav, za njih su dva ostrva samo početak pregovora, u kojima bi se moglo doći do kompromisa, pa, tražiti bar i treće ostrvo. A onda, naravno i četvrto - kaže Vasilij Mihejev iz Centra za azijsko-tihookeanska istraživanja.
Pročitajte još:
* Japan traži pregovore sa Rusijom: Želimo da vratimo Kurilska ostrva
* On je došao u Rusiju, iako ga je Obama upozorio da to ne radi
- Tvrda pozicija japanske strane dovela je do propuštanja istorijskog trenutka da se nešto povrati. Ako je devedesetih godina prošlog veka i početkom dvehiljaditih, Kremlj bio spreman na kompromis, danas, posle povratka Krima i potrebe za demonstracijom čvrstine u okviru konflikta sa Zapadom, Putin ne može da se razbacuje državnom teritorijom. S druge strane, promenila se i pozicija zvaničnog Tokija, ako su Japanci ranije mogli da odugovlače sa sklapanjem mirovnog sporazuma, sada vreme nije na njihovoj strani - tvrdi Mirzajan.
- Japan generalno ne predstavlja pouzdanog partnera, Šinzo Abe zavisi od Vašingtona, na čije je insistiranje bio prinuđen da uvede antiruske sankcije, zbog čega se kasnije po kuloarima učtivo izvinjavalo. Zato bi Rusija u najboljem slučaju mogla da pristane na nekakvo ekonomsko kultivisanje ostrva uz očuvanje svog suvereniteta - smatra ovaj stručnjak, prenose portali.
Po svemu sudeći, konačnu formulu razradiće Putin i Abe u Sočiju. Međutim, prema rečima portparola ruskog predsednika Dmitrija Peskova, posle razgovora ne treba očekivati nekakav "ozbiljan napredak" po kurilskom pitanju, prenose agencije.