Vlada u slepoj ulici
Premijer Iraka Al-Abadi nije uspeo da prevaziđe problem podele vlasti na osnovu konfesionalne pripadnosti. Iraku preti politička kriza, dok istovremeno veliki deo te zemlje i dalje kontroliše Islamska država.
Poslanicima klima, a narod nema struje
U zgradi parlamenta u Bagdadu u toku je veliko čišćenje. Demonstranti su tokom proteklog vikenda zauzeli zgradu, uništili nameštaj i razbili prozore. Ipak, mnogo teže će ići sa čišćenjem "krhotina" na političkoj sceni. Premijer Hajder al-Abadi po treći put nije uspeo da, prilikom podele mesta u vladi, prevaziđe sistem koji se zasniva na konfesiji i etničkoj pripadnosti ministara.
To je izazvalo ogorčenje u narodu. Demonstranti su upali u takozvanu "zelenu zonu", vladinu četvrt u centru Bagdada. Ona je inače dobro čuvana i praktično hermetički odvojena od ostatka grada. Napadnuta su vozila kojima su poslanici bežali iz te zone, a snage bezbednosti nisu reagovale.
Pročitajte još:
* Bombaš samoubica se razneo u Bagdadu: Na desetine mrtvih i ranjenih
* Irački borci napuštaju Amere, prelaze na stranu Asada i Rusije
Mnogi demonstranti su juriš na zgradu parlamenta doživeli kao opštenarodno veselje. Noseći zastave, plesali su u dvoranama koje su im inače nedostupne. Mobilnim telefonima pravili su selfi-fotografije i bili ogorčeni zbog toga što su kancelarije poslanika prijatno klimatizovane, dok stanovništvo u ostatku zemlje struju ima samo po nekoliko sati dnevno.
Poziv na proteste uputio je uticajni šiitski propovednik Muktada al-Sadr. Njegove pristalice već mesecima demonstriraju tražeći reforme. Umesto proporcionalnog sistema koji u državi u kojoj žive suniti, šiiti i Kurdi omogućava procentualnu raspodelu funkcija na osnovu etničke nacionalne i verske pripadnosti, oni traže da se imenuje vlada koja će se birati prema stručnosti ministara. Zahtev glasi: kompetentnost umesto konfesije. Međutim, brojni političari i stranke za tako nešto nisu zainteresovani.
Dve trećine Iračana su šiiti, a šiitske alijanse dominiraju i u parlamentu. Ipak, dosadašnji politički savezi postali su krhki. Premijer Al-Abadi, i sam šiit, ne uspeva da nametne svoj stav čak ni u sopstvenim redovima. Pri tome je pre dve godine i preuzeo vlast upravo s namerom da stvori okruženje u kojem će se prevazići duboko nepoverenje među sunitima, šiitima i Kurdima.
Demonstranti su napustili "zelenu zonu", ali je potpuno neizvesno šta će se dalje dešavati. U parlamentu nema većine koja bi podržala promene unutar vlade ili dublje reforme sistema. Međutim, poslanici trenutno nemaju više čak ni sigurno mesto na kome mogu da se sastanu. Izgleda da Iraku prete novi haos i nasilje.