"Tramp isti kao i Buš - politička štetočina"
Pobedom u saveznoj državi Indijani i odustajanjem Teda Kruza od predsedničke nominacije, Donald Tramp je praktično postao republikanski kandidat. Iako će morati da sačeka do 7. juna kako bi dobio glasove svih delegata, više nema nimalo sumnje ko će u ime Republikanske stranke iću u trku za Belu kuću.
Mnoge na prvu loptu Tramp itekako podseća na bivšeg predsednika Džordža Buša iako bi bilo realnije upoređivati Buša i Teda Kruza zato što su njihov program i biračka baza praktično isti.
Pročitajte još:
Tramp je pak okupio birače koji dolaze praktično niotkud i koji su bili ili “nemi i neobrazovani rub društva koji i nije izlazio na izbore ili pak visoka srednja klasa koja u Trampu vidi čoveka koji će im promenama u poreskoj politici omogućiti da se popnu još stepenicu više koja se odnosi na bogatstvo.
I Buš se u svojoj kampanji itekako služio najavama poreskih olakšica, ali ne za imućne nego za srednju klasu da bi na kraju od svega najviše profitirali oni najbogatiji.
Upoređujući ovu dvojicu, brojni analitičari navode da su i jedan i drugi u osnovi inteligentni ljudi koji taj dar ne znaju da koristi ili ga koriste na izrazito loš i kontraproduktivan način, pa stvaraju "utisak gluposti, neobrazovanosti, pa čak i primitivizma". Obojicu bi se moglo opisati kao svojevrsne "političke štetočine".
Jedan je štetu već napravio, kako američkom ugledu na međunarodnoj osnovi tako i vlastitoj stranci koja se nakon njega nikada nije oporavila i objedinila, već se rasula u više ogranaka.
Donalda Trampa možemo smatrati posledicom štete koju je stranci naneo Džordž Buš.
Američki politički analitičari naglašavaju da bi šteta koja bi nastala tokom samo jednog Trampovog mandata, upoređujući s onom koju je napravio Buš, zapravo bila nemerljiva. Zato svi nade polažu u Hilari Klinton koja u 99 posto istraživanja ima solidnu prednost pred Trampom.