Merkelova šalje Bundesver na istok
Svega par dana po okončanju posete Nemačkoj, Obama već može da ubere prve plodove svog boravka u Hanoveru. Nemački Bundesver je dobio nalog da proveri mogućnost svog angažovanja na istoku Evrope kako bi se povećao pritisak na Rusiju, piše više nemačkih medija pozivajući se na krugove bliske vladi..
Nemačka bi trebalo da preuzme vodeću ulogu u Litvaniji, gde se planira formiranje jedinice bataljona sa oko 1.000 vojnika. Snage slične jačine trebalo bi da budu oformljene i u drugim zemljama na istoku, a vodeću ulogu u njima bi uvek imala po jedna od velikih zemalja članica NATO-a. Čitava akcija potekla je, navodno, na inicijativu samih NATO zemalja koje se nalaze u blizini ruskih granica, a koje se plaše da bi mogla da ih zadesi sudbina Krima i žele da se zaštite od "proširivanja ekspanzionističkog kursa Rusije", piše portal Dojče virtšafts nahrihten.
Više vojnika
Povećanje vojnog budžeta nemačka ministarka vojske Ursula fon der Lajen iskoristiće za povećanje broja vojnika, a u debati u Bundestagu u četvrtak je rekla da je "potrebna promena trenda smanjenja trupa".
- Dugo smo živeli sa fiksiranim maksimalnim brojem, koji nikome više ne služi - navela je ona.
O ovim pitanjima trebalo bi da se diskutuje na predstojećem sastanku vrha NATO-a u julu u Varšavi. Generalni sekretar Alijanse Jens Stoltenberg je pre nekoliko dana najavio pojačano prisustvo snaga NATO-a na istočnom obodu Evrope.
Američki predsednik očekuje, pre svega, veći doprinos Nemačke i Velike Britanije, a po informacijama nedeljnika "Špigel", upravo to je u ponedeljak obećala nemačka kancelarka Angela Merkel u Hanoveru, gde se zajedno sa šefovima vlada Francuske, Velike Britanije i Italije srela sa Obamom. Dosadašnji planovi predviđali su da u baltičkim zemljama, kao i u Rumuniji i Poljskoj, budu formirane "rotirajuće" jedinice, objavio je minhenski dnevnik "Zidojče cajtung".
Novih pet milijardi
Posle ujedinjenja Nemačke, Bundesver je sa tadašnjih 600.000 vojnika došao na današnjih 177.000. Vlada je već za sledeću godinu najavila početak povećanja vojnog budžeta (koji zahtevaju SAD), koji će do 2010. godine iznositi 39,2 milijarde evra. Sada se za vojsku izdvaja 34,3 milijarde.
Princip rotacije je bitan jer dogovor sa Rusijom, koji je još uvek aktuelan, ne dozvoljava da NATO svoje trupe trajno stacionira na granici Rusije. I pored toga, nove trupe će u Moskvi sigurno biti smatrane za provokaciju, navodi portal Dojče virtšafts nahrihten.